April 2024 21 / يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۰۹۵۲۳
۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
0
دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری گفت: کودکان کار شناسایی شده در صورتی که خانواده نداشته باشند در مراکز بهزیستی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

حمایت از ۱۵۰ کودک کار/ کودک خیابان زیست نداریم

سید علی کاظمی، معاون حقوق مالکیت فکری و دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: وزارت دادگستری از سال ۱۳۸۸ به عنوان مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تعیین شد که این کنوانسیون یک سند الزام آور جهانی است و همه کشور‌های دنیا به جز آمریکا به آن پیوسته‌اند.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران در تدوین این سند جزو دولت‌هایی بود که در سطح بالا مشارکت داشت و باعث تدوین این سند شد.

کاظمی گفت: این کنوانسیون در ۴۰ ماده اول حقوق مربوط به کودکان مانند حق حیات، آموزش، دسترسی به اطلاعات مناسب و دیگر موارد را گفته است.

دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری گفت: وزارت دادگستری از سالی که به این کنوانسیون پیوسته برای اینکه سنجشی را برای پیگیری موارد این کنوانسیون داشته باشد جلساتی را برگزار و گزارشی را تهیه می‌کند.

وی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۹ با تصویب قانون حمایت از اطفال و نوجوانان وظایف متنوع دیگری هم به عهده مرجع ملی حقوق کودک گذاشته شد و کلمه کنوانسیون حذف و به مرجع ملی حقوق کودک تغییر نام داد.

کاظمی گفت: قلب قانون حمایت از اطفال و نوجوانان ماده ۳ این قانون است که ۱۱ دسته کودکان را دسته بندی کردیم مانند کودکان در معرض خطر، کودکان بی‌سرپرست و دیگر گروه‌ها وجود دارد.

وی گفت: یک دسته کودکان وجود دارند که در موقعیت خیابان هستند و این کودکان معمولا دو دسته کلی هستند که یا در خیابان زیست می‌کنند و یا در خیابان کار خود را انجام می‌دهند و شب به محل سکونت خود برمیگردند‌

کاظمی با بیان اینکه کودکان خیابان زیست نداریم گفت: دسته‌ای که وجود دارد کودکانی هستند که به دلایل مختلف در خیابان در حال کار هستند.

دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری گفت: اکنون کاری که شروع شده با محوریت دادستانی تهران و با کمک دیگر دستگاه‌های متولی این است که با یک الگوی جامع در حقوق کودک این کودکان ساماندهی شوند.

وی با اشاره به اینکه این طرح به صورت ضربتی نیست گفت: در صورتی که این کودکان خانواده داشته باشند تحویل آن‌ها خواهند شد و در صورتی که خانواده نداشته باشند در مراکز بهزیستی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری گفت: در مدت زمان شروع این طرح حدود ۱۵۰ کودک مورد حمایت قرار گرفتند و در روز‌های آینده تعداد ون‌ها برای شناسایی کودکان از ۴ ون به ۷ ون افزایش پیدا خواهد کرد و این طرح با قوت بیشتری ادامه پیدا می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: