April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
از زمان عرضه اولیه تاکنون صورت گرفته است؛
کد خبر: ۴۰۹۸۵۲
۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
0
سهام فولاد مبارکه از زمان عرضه اولیه تاکنون بیش از 77,000 درصد بازدهی برای سهام‌دارانش ثبت کرده که در مقایسه با بازدهی سایر بازارهای رقیب همچون سکه امامی که تنها به 21،000 درصد بازدهی رسیده تفاوت زیادی دارد؛ بنابراین همواره خرید و نگهداری نماد فولاد در سبد سهام‌داران توصیه شده است

بازدهی بیش از ۷۷ هزار درصدی نماد «فولاد» در بورس اوراق بهادار

با توجه به رویکرد شرکت فولاد مبارکه در ارتقای سطح رضایت مشتریان، دست‌یابی به استاندارد‌های بالاتر محصولات، کاهش ریسک‌های کیفی، پیشگیری از ایجاد عیوب و ضایعات، با اولویت‌دهی به تدارک و نصب تجهیزات تکمیلی خط نورد گرم و تجهیزات اندازه‌گیری خطوط ریخته‌گری و نورد ازجمله خط اسکین، دستگاه بازرسی ابعادی تختال، دستگاه بازرسی سطح ورق، در کنار رفع نواقص نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تجهیزات اندازه‌گیری موجود، در آینده شاهد مرحله متعالی تضمین کیفیت محصولات تولیدی و تحویلی به مشتریان است.

موفقیت فولاد در کشور در شرایطی به دست آمد که بیش از ۷۲ درصد از محصولات تولیدشده دارای ضخامت ۲ و کمتر از ۲ میلی‌متر بوده که ضمن داشتن ارزش‌افزوده بیشتر، به‌دلیل رواداری‌های کیفی محدودتر، تولید آن‌ها چالشی‌تر است.

با توجه به راهبرد‌های عملیاتی شرکت فولاد مبارکه در خصوص توسعه کمّی و کیفی محصولات، خوشبختانه از ابتدای سال جاری روند کیفیت محصولات تولیدی مجتمع فولاد سبا بهبود‌های محسوسی داشته و نهایتاً این روند در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ به اوج خود رسید.

دست‌یابی به این رکورد نتیجه بهبود مستمر فعالیت‌ها، هماهنگی کامل بین کلیه خطوط پیوسته تولیدی و همدلی و تلاش کلیه همکاران در واحد‌های تولیدی و پشتیبانی در این مجموعه بوده است.

به‌طورکلی عوامل مختلفی در ثبت این رکورد تأثیر داشته است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: بهبود کیفیت ابعادی تختال نسبت به ماه‌های گذشته که از بهبود عملکرد ریخته‌گری نشئت می‌گیرد؛ اجرای پروژه‌های بهبود با ایجاد دسترسی کنترل گپ پینچ‌رول از طریق جاگ برای اپراتور دانکویلر جهت کنترل بهتر عیب تلسکوپی در خط نورد؛ انجام اصلاحیه در سورس کد لول ۲ اتوماسیون نورد، جهت افزایش دقت تنظیمات نورد که منجر به بهبود کنترل ابعادی محصول در عرض و ضخامت ورق می‌شود؛ نظارت صحیح‌تر بر کیفیت سرویس و تعمیر رمپ‌های پوسته‌زدا جهت پوسته‌شویی مناسب‌تر محصول در نورد.

بازدهی بیش از ۷۷ هزار درصدی نماد «فولاد» در بورس اوراق بهادار

هفتم اسفندماه سال ۱۳۸۵ یکی از روز‌های خاطره‌انگیز در تاریخ تقویمی شرکت فولاد مبارکه است. در این روزی نماد «فولاد» به‌عنوان چهارصدوسی‌و‌پنجمین نماد بورسی در تابلوی معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران نقش بست و بورس تهران پذیرای یکی از بزرگ‌ترین واحد‌های صنعتی کشور شد.

از آن زمان تاکنون نماد فولاد به دلیل نقش مؤثرش در شاخص‌سازی بازار سرمایه و ایجاد بازده بالا در بلندمدت موردتوجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته و اغلب معتقدند که فولاد یکی از نماد‌های بنیادی بازار سرمایه است. به‌طور نمونه سهام فولاد مبارکه از زمان عرضه اولیه تاکنون بیش از ۷۷,۰۰۰ درصد بازدهی برای سهام‌دارانش ثبت کرده که در مقایسه با بازدهی سایر بازار‌های رقیب همچون سکه امامی که تنها به ۲۱، ۰۰۰ درصد بازدهی رسیده تفاوت زیادی دارد؛ بنابراین همواره خرید و نگهداری نماد فولاد در سبد سهام‌داران توصیه شده است.

ارزش‌آفرینی و ایجاد بازدهی‌های بالا برای سهام‌داران فولاد امری اتفاقی نیست، زیرا فولاد با اتخاذ رویکرد مدیریتی مدون همواره با انجام برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری‌های دقیق و هدفمند از یک مجتمع تولیدی با ظرفیت ۲.۴ میلیون تن فولاد خام به یک گروه بزرگ معدنی و فولادی آن هم به پهنای کشور و با ظرفیت تولیدی بیش از ۱۰.۳ میلیون تن فولاد خام مبدل شده و در حال حاضر بزرگ‌ترین فولادساز خاورمیانه و شمال آفریقاست.

از دیگر نکات بارز، روند افزایش سرمایه‌های انجام‌شده در طول سال‌های اخیر به‌منظور تأمین منابع مالی موردنیاز برای اجرای طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بوده است. در واقع سهام‌داران فولاد با رویکرد عدم تقسیم سود بالا و جلوگیری از خروج نقدینگی، ضمن تأمین پایدار منابع مالی طرح‌های توسعه به کسب بازده از محل سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده از این محل کمک شایانی نموده‌اند. در واقع شرکت با درخشش در تعریف و اجرای موفق طرح‌های توسعه و همراهی سهام‌داران در مسیر افزایش سرمایه (عمدتاً از محل سود انباشته)، باعث شد تا سرمایه شرکت از ۱۵، ۸۰۰ میلیارد ریال (بدو ورود به بورس) به ۱، ۰۸۰، ۰۰۰ میلیارد ریال (با احتساب آخرین افزایش سرمایه مصوب مجمع فوق‌العاده صاحبان سهام) افزایش یابد و هم‌اکنون به‌عنوان دومین بزرگ‌ترین شرکت بورسی ایران از لحاظ ارزش اسمی سرمایه باشد.

با وجود همه نکات مثبت و پیشرفت‌ها و سرفرازی‌ها نماد فولاد از بدو ورودش به بورس تا به امروز شاهد فرازوفرود‌هایی بوده و نزد اکثر اهالی بازار سرمایه به‌عنوان یک نماد پیشران مطرح بوده و هست.

به‌منظور حفظ و ارتقای این جایگاه، تیم مدیریتی و کلیه کارکنان فولاد مبارکه در تلاش هستند تا با تحقق شعار «فولاد مبارکه؛ مسیری ماندگار برای خلق آینده‌ای بهتر» قله‌های بعدی را برای این نماد افتخارآفرین بازار سرمایه فتح کنند، ان‌شاءالله.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: