April 2024 21 / يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۰۰۳۰
۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹
0
رییس سازمان شیلات ایران بر استفاده از فنّاور‌های نوین در صنعت شیلات تاکید کرد و گفت: با سازمان یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) برای انتقال تکنولوژی‌های نوین از صید تا فرآوری وارد مذاکره شده‌ایم.

فناوری‌ ژاپنی به صنعت شیلات آمد

سیدحسین حسینی، اظهار داشت: بیش از 45 درصد صید کشور به تون‌ماهیان اختصاص دارد چرا‌که صیادان کشور ما با بیش از هزار فروند شناور، رتبه اول در غرب اقیانوس هند را به خود اختصاص داده‌اند.

 

وی ادامه داد: ما باید بتوانیم قابلیت‌های دیگر مصرف تون‌ماهیان را به جز کنسرو داشته باشیم و به ارزان‌سازی و سهم سفره از آبزیان نیز کمک کنیم که در این راستا وزارت جهادکشاورزی، وزارت صمت و بهره‌برداران بخش خصوصی متولیان این امر محسوب می‌شوند.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این که باید از صید تا سفره را برای افزایش توسعه مصرف آبزیان در کشور رصد کنیم، بیان داشت: یکی دیگر از مواردی که در دستور کار قرار گرفته این است که باید شرایط تازه‌خوری تون‌ماهی را در کشور فراهم کنیم.

 

وی اذعان داشت: به همین منظور استفاده از فنّاور‌های نوین که برخی کشور‌ها مثل ژاپن در آن پیشرو هستند در دستور کار قرار گرفته و با سازمان یونیدو برای انتقال تنکولوژی‌های نوین از صید تا فرآوری وارد مذاکره شده‌ایم.

 

حسینی با اشاره به این که همچنین در نظر داریم با استفاده با تکنولوژی‌های داخلی برای عبور از روش صید گیلنت به لانگ لاین اقدام کنیم، گفت: سال گذشته نیز شاهد انتقال مناسب آبزیان از دریا به خشکی توسط کشتی پشتیبان که برای نخستین بار توسط متخصصان ایران به آب‌اندازی شد، بودیم.

 

وی با تأکید بر این که موضوع زنجیره ارزش تون‌ماهیان بسیار حائز اهمیت است، گفت: در حال حاضر تولید تون‌ماهیان کشور 282 تن است که بخش اعظم آن در قالب کنسرو به بازار عرضه می‌شود، در نظر داریم در فاز نخست 10 درصد از این میزان را به صورت تازه وارد سفره‌های ایرانیان کنیم و در فاز‌های بعدی این رقم را به 50 درصد برسانیم.

 

رییس سازمان شیلات ایران بیان کرد: از آنجا که در حال حاضر 96 هزار تُن‌ ماهیان، تون ماهی صید شده از گونه گیدر است، بنابراین می‌توانیم به راحتی به اهداف در نظر گرفته شده تحقق بخشیم.

 

بیشتر بخوانید: گوشت بوقلمون چند؟

 

وی در خاتمه در خصوص برنامه‌های این سازمان برای ارزان‌سازی قیمت کنسرو تون ماهی نیز گفت: با افزایش واردات و ایجاد تعادل بین صید و واردات، امیدواریم در سال آینده شاهد کاهش قیمت کنسرو تون ماهی و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: