April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۰۱۱۸
۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۰
0
دانشمندان سه جرم آسمانی مخفی را شناسایی کرده اند که به دور نپتون و اورانوس می‌چرخند.

کشف سه جرم مخفی که به دور نپتون و اورانوس می‌چرخند

دانشمندان با استفاده از یک تکنیک تصویربرداری خاص، سه جرم آسمانی را که قبلاً هرگز دیده نشده بودند، در مدار نپتون و اورانوس کشف کردند که همگی قمر هستند.

به گفته دانشمندان، دو مورد از این اجرام به دور نپتون، دورترین سیاره منظومه شمسی، و یکی به دور اورانوس، هفتمین سیاره دورتر از خورشید می‌چرخند.

اورانوس در حال حاضر ۲۷ قمر تایید شده دارد و این قمر جدید، اولین قمری است که در بیش از ۲۰ سال گذشته در اطراف سیاره کشف شده و احتمالا کوچکترین آن‌ها با وسعت ۸ کیلومتر باشد و تقریبا ۶۸۰ روز طول می‌کشد تا به دور این سیاره بچرخد.

در همین حال، در میان قمر‌های جدید نپتون، "کم نورترین" قمر توسط تلسکوپ‌های زمینی رصد شد. ۱۴ قمر تایید شده برای نپتون وجود دارد، از جمله قمری به نام تریتون، که تقریباً به اندازه قمر ما است و حاوی آتشفشان‌های فعال است. با کشف جدید، تعداد کل قمر‌های نپتون به ۱۶ می‌رسد.

مرکز سیاره‌های کوچک اتحادیه بین المللی نجوم اخیرا اکتشافات جدید را اعلام کرده است. اسکات شپرد از مؤسسه کارنگی در واشنگتن گفت: سه قمر تازه کشف شده کم نورترین قمر‌هایی هستند که تا به حال در اطراف این دو سیاره غول پیکر یخی با استفاده از تلسکوپ‌های زمینی دیده شده اند. برای آشکار کردن چنین اجرام کم نوری نیاز به پردازش تصویر خاصی است.

ماهواره جدید اورانوس به طور موقت S/۲۰۲۳ U ۱ نامگذاری شده است. اعتقاد بر این است که این ماه کوچکترین ماهی است که به دور این سیاره می‌چرخد.

در نهایت، S/۲۰۲۳ U ۱ نامی از یک نمایشنامه شکسپیر، مطابق با قرارداد‌های نامگذاری قمر‌های اورانوس، داده خواهد شد.

شپرد S/۲۰۲۳ U ۱ را در نوامبر سال گذشته با استفاده از تلسکوپ ماژلان در رصدخانه لاس کامپاناس دانشگاه علوم کارنگی در شیلی کشف کرد.

در دسامبر ۲۰۲۳، او مشاهدات بعدی را برای تأیید این کشف انجام داد. او از همین تلسکوپ برای کشف یکی از قمر‌های جدید نپتون استفاده کرد.

تیمی شامل دیوید تولین از دانشگاه هاوایی، چاد تروجیلو از دانشگاه آریزونا شمالی و پاتریک سوفیا لکاوا از دانشگاه کیندای به شپرد کمک کردند تا قمر دوم نپتون را تایید کند.

هر دوی این اجرام برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ مشاهده شدند، اما به عنوان ماه‌های جدید سیاره تایید نشده اند.

درخشان‌ترین قمر جدید نپتون S/۲۰۰۲ N ۵ نام و حدود ۲۳ کیلومتر عرض دارد. حدود ۹ سال طول می‌کشد تا به دور غول یخی بچرخد. در حالی که قمر دوم، S/۲۰۲۱ N ۱، حدود ۱۴ کیلومتر عرض دارد و حدود ۲۷ سال به دور آن می‌چرخد

سه قمر تازه کشف شده دارای مدار‌های دور و "غیر مرکزی" هستند، به این معنی که مدار آن‌ها به دور سیاره هایشان کاملاً دایره‌ای نیست.

دانشمندان از بسیاری از تکنیک‌های تصویربرداری نوردهی فشرده برای اکتشافات این قمر‌ها استفاده کردند. آن‌ها اکنون امیدوارند که یافتن ماه‌های جدید به آن‌ها کمک کند تا تاریخچه منظومه شمسی را بیشتر درک کنند.

منبع: روسیا الیوم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: