April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
تخت‌ِگاز به سوی آفریقا؛
کد خبر: ۴۱۰۱۸۰
۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۰
0
ایران یکی از کشور‌های اصلی و عضو مجمع صادر‌کننده گاز است. طی سال‌های گذشته صادرات گاز با مشکلاتی همراه بود که در نشست GECF در الجزایر به آن پرداخته شد.

تاثیر حضور ایران در نشست GECF الجزایر

هفتمین نشست سران مجمع کشور‌های صادرکننده گاز که در پایتخت الجزایر برگزار شد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و رئیس‌جمهور کشورمان نیز در این نشست حضور داشت. کشور‌های عضو مجمع قصد دارند برای مقابله با تحولات و چالش‌های جدیدی که در بازار گاز به وجود آمده، راهکار‌های جدیدی ارائه دهند.

برخی ازاین تحولات و چالش‌ها که پیش روی کشور‌های صادرکننده قرار دارد، شامل رکود اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا می‌شود. گاز طبیعی به‌دلیل چالش‌های اقتصادی موجود، مانع افزایش تولید وصادرات گاز مایع یا همان ال‌ان‌جی شده و از سوی دیگر افزایش رقابت کشور‌های صادرکننده گاز برای جذب بازار‌های جدید وحفظ بازار‌های فعلی را شاهد هستیم. درباره تاثیر حضور ایران در نشست GECF گزارشی تهیه کردیم که جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان که به الجزایر سفر کرده، درباره این سفر با بیان این‌که ارتباط با الجزایر به گسترش روابط ایران و شمال آفریقا کمک خواهد کرد، گفت: سفر به الجزایر اهمیت دارد، زیرا دیدار رؤسای جمهور دو کشور پس از۱۴سال انجام خواهد شد. تبادل اطلاعات وتجربیات درحوزه گازی مهم‌ترین دستاورد سفر رئیس‌جمهور به الجزایر است. با توجه به این‌که الجزایر از جمله کشور‌هایی محسوب می‌شود که نقش قابل تامل وجایگاه بالایی در میان کشور‌های عربی و اسلامی دارد، تقویت ارتباط ایران و الجزایر می‌تواند یک امتیاز وپشتوانه قوی برای ورود ایران به لحاظ اقتصادی و فرهنگی به شمال آفریقا باشد.

ایران؛ چهارمین تولیدکننده گاز
ایران یکی از کشور‌های اصلی و عضو مجمع صادر‌کننده گاز است. طی سال‌های گذشته صادرات گاز با مشکلاتی همراه بود که در نشست GECF در الجزایر به آن پرداخته شد. افزایش فشار‌های سیاسی و تحریم‌های اقتصادی برای برخی کشور‌های عضو مجمع مانند ایران یا روسیه، توجه به محیط زیست، انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و افزایش نیاز به توسعه زیرساخت‌های گازی و انتقال آن به مناطق مختلف جهان از جمله مواردی است که مورد بحث کشور‌های صادرکننده گاز قرار دارد. در این نشست کشور‌های عضو مجمع سعی می‌کنند تا با ارائه راهکار‌های مناسب به حل این چالش‌ها بپردازند. برخی از این راهکار‌ها مکانیسم منطقی برای قیمت‌گذاری شفاف گاز طبیعی بر اساس عرضه و تقاضا با در نظر گرفتن هزینه‌های تولید و انتقال گاز یا ایجاد یک مکانیسم هماهنگ و متعادل بین تولید و صادرات گاز مایع و گاز لوله‌ای برای جلوگیری از رقابت نامناسب است. همچنین برای مقابله با فشار‌های سیاسی وتحریم‌های اقتصادی که در برخی کشور‌ها اجرا می‌شود نیزراهکار‌هایی ارائه خواهد شد. ایران یکی ازبنیان‌گذاران صادرکنندگان گاز شناخته می‌شود وتن‌ها کشوری است که می‌تواند با روسیه رقابت کند. کشورمان اکنون تولیدکننده چهارم و صادرکننده هفتم درجهان است و اکنون قصد دارد برای خودش بازار‌های جدیدی دراروپا وآفریقا پیدا کند.

برنامه GECF
یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در دستورکار کشور‌های عضو مجمع جهانی گاز قرار دارد، بررسی برنامه‌های آتی صادرات گاز به کشور‌های مختلف است. با این‌که بازار گاز در سال‌های گذشته درآمدزایی قابل قبولی برای صادرکنندگان داشت، اما امسال بازار گاز با چالش‌های جدی مواجه بود؛ به گونه‌ای که منافع کشور‌های صادرکننده دچار مخاطراتی شد. با توجه به این‌که کانادا و آمریکا به‌عنوان هاب گازی بخش قابل توجهی از گاز موردنیاز کشور‌های اروپایی را تامین کردند، شاهد کاهش درآمد صادرکنندگان گاز بودیم، زیرا قیمت گاز در اروپا تا ۲۳سنت کاهش یافت؛ به همین دلیل صادرکنندگان گاز سال سختی را پشت سر گذاشتند و منافع آن‌ها آنچنان که انتظار می‌رفت، حفظ نشد. با توجه به این‌که با خروج روسیه از بازار جهانی نفت شرکت‌های گازی در دو سال گذشته با کاهش تقاضا مواجه شدند و بازار گاز با قیمت‌های مناسبی مواجه نشد، بنابراین انتظار می‌رود در مجمع سران کشور‌های مسلمان و همسو که همزمان مباحث توسعه و استفاده از فناوری روز دنبال می‌شود، موضوعات مرتبط با عرضه و تقاضا بررسی شوند و ایران نیز به‌عنوان کشور صادرکننده گاز بتواند از آخرین دستاورد‌ها و تجربیات روز دنیا بهره‌برداری کند. از سوی دیگر تجارت با الجزایر و کشور‌های دیگر از جمله برنامه‌های دولتمردان در این سفر است.

ارتباط با الجزایر

با توجه به این‌که الجزایر از جمله کشور‌هایی محسوب می‌شود که نقش قابل تامل و جایگاه بالایی در میان کشور‌های عربی و اسلامی دارد، تقویت ارتباط ایران و الجزایر می‌تواند یک امتیاز و پشتوانه قوی برای ورود ایران به لحاظ اقتصادی و فرهنگی به شمال آفریقا باشد تا ایران در عرصه‌های یادشده بتواند در منطقه و آفریقا ایفای نقش کند؛ به همین دلیل سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران به الجزایر می‌تواند در گسترش و تقویت روابط الجزایر و ایران و افزایش همکاری و تبادل اطلاعات در حوزه گازی و دسترسی به آخرین فناوری و تجربیات روز دنیا در خصوص مسائل مرتبط با انرژی موثر واقع شود.

منبع: روزنامه جام جم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: