April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۰۳۰۵
۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲
0
یک کارشناس حوزه کار با این اعتقاد که دستمزد عامل اصلی تورم نیست و باید مولفه‌های دیگر را در این زمینه موثر و دخیل دانست گفت: خواسته جامعه کارگری کنترل و مهار تورم است. اگر تورم نباشد، افراد با دستمزدی که می‌گیرند زندگی نسبتا خوبی خواهند داشت.

دستمزد عامل اصلی تورم نیست

به نقل از ایسنا، ناصر چمنی درباره تاثیرگذاری افزایش دستمزد بر تورم اظهار کرد: معتقدم در شرایطی که دستمزد نسبت به تورم یک سوم هزینه‌ها را تامین می‌کند، نمی‌توانیم همزمان این هدف را عملیاتی کنیم؛ ما باید اول تورم را کنترل کنیم و سپس آرام آرام دستمزد را به سقف سبد معیشت برسانیم، در آن صورت می‌توانیم با کنترل تورم دستمزدها را هم کنترل کنیم.

 

وی ادامه داد: افراد دستمزد را برای چه چیزی طلب می‌کنند؟ برای آنکه بتوانند امرار معاش کنند و خود و خانواده‌شان را تا آخر ماه پشتیبانی کنند؛ غیر از این باشد نمی‌توانیم در این شرایط بگوییم اگر تورم را کنترل کنیم، بهتر از افزایش دستمزد است چون یک سوم از تورم ایجادی عقب مانده‌ایم بنابر این زمانی این گفته که افزایش دستمزد تاثیرگذاری بیشتر دارد، یا کنترل تورم نتیجه می‌دهد که در جایی دستمزد و معیشت به هم نزدیک شده باشند و این عقب ماندگی مزدی جبران شود.

 

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه در شرایط حاضر تورم به سختی قابل کنترل و مهار است، اظهار کرد: اگر چه دولت و دستگاه‌های متولی تلاش می‌کنند تا تورم مهار شود ولی تغییر قیمت‌ها، افزایش هزینه‌ها، شرایط اقتصادی، نظام دلالی و مجموعه‌ای از عوامل متعدد وجود دارد که در بحث تورم اثرگذارند. بی‌تردید اگر در جامعه تورم نباشد، افراد با دستمزدی که می‌گیرند می‌توانند زندگی نسبتا خوبی داشته باشند، در آن صورت برای آنها فرقی نمی‌کند که افزایش دستمزد داشته باشند یا نداشته باشند ولی مادامی که تورم کنترل و مهار نشود نمی‌توانیم افزایش دستمزد را کنار بگذاریم.

 

بیشتر بخوانید: تکلیف دستمزدها همچنان نامشخص است

 

چمنی با بیان اینکه جامعه کارگری هیچگاه به دنبال افزایش دستمزد نبوده است،‌ گفت: جامعه کارگری سالهای سال است که به افزایش حقوق فکر نمی‌کند بلکه تاکید دارد که تورم در جامعه مهار شود تا بتوانند با حقوق حداقلی خود امرار معاش کنند ولی این تورم حتی اگر حقوق هم افزایش نیابد، باز هم به قوت خود باقی است زیرا در سال‌های قبل تجربه کردیم که حقوق کارگران درصد زیادی افزایش پیدا نکرد، ولی این مساله باعث مهار تورم نشد بنابراین معتقدم دستمزد، عامل اصلی تورم نیست و باید مولفه‌های دیگر را در این زمینه موثر و دخیل دانست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: