April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۰۴۹۷
۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
0
با حضور مصطفی طزری، معاون فنی و زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور و محمد سجاد سیاهکارزاده، مدیرعامل سازمان؛ شورای پدافند غیرعامل منطقه آزاد انزلی تشکیل شد.

شورای پدافند غیرعامل منطقه آزاد انزلی تشکیل شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این شورا، با اشاره به آیات قرآن کریم، مهمترین مأموریت‌های کاری مناطق آزاد را که مرتبط با موضوعات پدافند غیرعامل می‌باشند را خلاصه در شرح وظایف ابلاغی در قالب ماده ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار داشت: در کارویژه ایی همچون تسهیل و توسعه تولید وانتقال تکنولوژی که برای مناطق آزاد تعیین شده، باید الزامات وجودی زیرساخت‌های فناورانه، آی تی محور، یا انتقال تکنولوژی از مبدأ کشور و فرهنگ اقتصادی دیگری را براساس شاخص‌های پدافند غیرعامل مورد توجه قرار داد.

محمد سجاد سیاهکارزاده با ارائه تحلیلی از شرح وظیفه توسعه و تسهیل تولید از سوی مناطق آزاد در ماده ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد‌مقاومتی که زمینه تمرکز فعالیت‌های اقتصادی و حضور فعالین اقتصادی را فرآهم می‌کند، اشاره‌ای به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های منطقه آزاد متبوع خود نموده و گفت: منطقه آزاد انزلی، به عنوان یک منطقه فشرده کوچک مقیاس، ولی پرارزش در سطح ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود، و یکی از مناطق آزاد بسیار استراتژیک و مهم کشور است.

سیاهکارزاده به بیان اینکه زمینه‌های ایفای نقش مناطق آزاد و منطقه آزاد انزلی در حوزه توسعه صادرات و تأمین کالا‌های اساسی کشور پرداخته و با تصریح بر اینکه جلب و جذب سرمایه‌گذاران خارجی یکی از مأموریت مهم مناطق آزاد قلمداد می‌شود؛ اضافه کرد: چنین کار ویژه‌ای براساس راهبرد تسهیل و توسعه مناسبات با کشور‌های دوست و غیر متخاصم به عنوان یکی از مبانی دیپلماسی اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای در دستور کار قرار دارد که در این مسیر نمی‌توان و نباید از اصول پدافند غیرعامل غافل شد.

معاون زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در این شورا با تبیین مبانی حقوقی و قانونی پدافند غیرعامل در زمینه‌ها و حوزه‌های کاری مختلف کشور، مناطق آزاد را یکی از ارکان اصلی پدافند غیرعامل کشور بیان کرد و تأکید نمود: افزایش همکاری‌های ما «در و با» مناطق آزاد در قالب اجرای ماده ۶۵ و وظایف قانونی آن بنا نهاد شده و طبق ماده ۶۵ قانون احکام دائمی توسعه، مدیرعامل عالی‌ترین مقام مسئول منطقه آزاد در حوزه پدافند غیرعامل است.

مصطفی طزری با قدردانی از همکاری خوب میان سازمان منطقه آزاد انزلی، اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان و پدافند غیرعامل کشور؛ اضافه کرد: عمل در چارچوب ماده ۶۵ قانون احکام دائمی توسعه، فرصت و ظرفیت خوبی برای تسهیل و توسعه همکاری‌ها محسوب می‌شود.

طزری تداوم کارکرد‌ها و ارتقاء بازدارندگی را از مهمترین محور‌های کاری سازمان متبوع خود اعلام و با تشریح مولفه‌ها و الزمات پدافند غیرعامل در حوزه سایبری و امنیت بستر‌های دولت الکترونیک؛ افزود: قطعاً امنیت پایدار در حوزه کسب و کار‌های اینترنتی و سایبری یکی از زیرساخت‌های اساسی و اصلی در زمینه جذب و ماندگاری سرمایه‌گذاران است.

وی، با تجزیه و تحلیل مولفه‌های مختلف و مرتبط فی مابین مناطق آزاد و شاخص‌های پدافند غیرعامل؛ نقش مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی را در جنگ اقتصادی و تحریم‌ها مهم ارزیابی نمود و گفت: با توجه به نقش و جایگاه مناطق آزاد به عنوان یک مولفه امنیت‌ساز؛ در دولت سیزدهم همکاری‌های خوبی فی مابین دبیرخانه شورایعالی و مناطق آزاد افزایش یافته چراکه هم‌افزایی میان نهادی به تقویت و تحکیم بنیان‌های پدافند غیرعامل که بستر رونق فضای کسب و کار است منجر می‌شود.

معاون زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور با تصریح براینکه پدافند غیرعامل هزینه کرد نیست، بلکه سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های امنیت پایدار کشور است، سازوکار‌های افزایش همکاری‌ها در حوزه آموزشی، دوره‌های حین خدمت، برپایی رزمایش‌های سایبری، دستورالعمل‌های کاری، حمایت از طرح‌های پژوهشی مرتبط با این حوزه، بهره‌مندی از مشاورین و مشاوره‌های سازمان و هم‌افزایی بیش از پیش میان دو نهاد را مورد تأکید قرار داد.

گفتنی است در این جلسه، دبیر پدافند غیرعامل منطقه آزاد انزلی، مدیران مرتبط و مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان گزارشی از اقدامات صورت گرفته و برنامه‌های در دست اقدام در این حوزه ارائه دادند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: