April 2024 22 / دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۰۶۶۹
۰۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
0
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تندیس «مولوی» در حال ساخت است که به زودی در یکی از میادین تهران نصب و رونمایی خواهد شد.

تندیس مولوی به زودی در تهران رونمایی می‌شود

محمدمهدی اسماعیلی شامگاه یکشنبه ۲۰ اسفند در آیین بزرگداشت حکیم نظامی که در تالار وحدت برگزار شد، اظهار داشت: جریان تجلیل و تکریم و تفاخر به بزرگان ایران زمین به یک فرهنگ در حوزه رفتاری دولت و کنشگران فرهنگی تبدیل شده است.

وی افزود: حکیم نظامی متعلق به منطقه فرهنگی ایران بزرگ است و بقیه مفاخر ایران زمین هم به همین نحو است، در وزارت فرهنگ پایه‌های ایجاد اقلیم‌های جدید فرهنگی را بر مبنای مشاهیر بنیان گذاشتیم و به زودی در خوی اقلیم فرهنگی را ایجاد خواهیم کرد.

گسترش اقلیم‌های فرهنگی در کشور در سال آینده

اسماعیلی افزود: در خراسان بزرگ و توس که آکنده از شعر، هنر و اندیشه است باغ مفاخرایجاد خواهد شد، مقدمات کار انجام شده و در سال آینده مجموعه اقلیم‌های فرهنگی کشور گسترش می‌یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نصب مسجمه حکیم نظامی در میدان ونک انجام شده و این افتخار به ثبت رسیده است، برای مولوی بزرگ مشغول ساخت تندیس جدید هستیم که به زودی در تهران نصب خواهد شد و برای تکریم هنرمندان گمنام و سایر بزرگان در شهرستان‌ها نیز بنایی برای تجلیل و تعظیم از آن‌ها ایجاد خواهد شد.

تکریم بزرگان به فرهنگ رفتاری دولت تبدیل شده است

اسماعیلی گفت: این سومین سالی است که مراسم بزرگداشت حکیم نظامی برگزار می‌شود. این رویکرد از سال ۱۴۰۰ که سال اول فعالیت ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود شروع شد، اکنون جریان تکریم و تجلیل بزرگان ایران زمین به فرهنگی در حوزه رفتاری دولت و کنش‌گران فرهنگی تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ گفت: در سال جاری مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، همایش‌ها، نشست‌ها و جشنواره‌های بسیاری را برای معرفی اندیشمندان ایران زمین برگزار کرده است. این برنامه‌ها در مورد اندیشمندانی که هنوز در قید حیات هستند و بزرگانی که در سده‌های دور و نزدیک در این مرز و بوم مایه افتخار آفرینی شدند و ما به نام آن‌ها افتخار می‌کنیم برگزار شده است.

نصب مجسمه نظامی در میدان ونک تهران

وی با بیان اینکه در وزارت فرهنگ بدون نگاه به مرز‌های سیاسی به اندیشمندانمان توجه می‌کنیم، گفت: مولوی را بزرگ می‌شماریم بدون توجه به اینکه در بلخ به دنیا آمده و در قونیه از دنیا رفته است؛ اشعار مولوی حکمت‌های اصیل به زبان پارسی است و مولوی را افتخار ایران فرهنگی می‌دانیم.

وزیر فرهنگ، نظامی را افتخار حوزه فرهنگی اصیل دانست و گفت: نظامی در مرز‌های سیاسی امروز چه در جمهوری آذربایجان چه در ایران نمی‌گنجد و متعلق به منطقه فرهنگی ایران بزرگ است، سایر مفاخر ایران زمین هم به همین نحو است، خوشحال هستم که امروز نصب مجسمه نظامی در میدان ونک صورت گرفت.

وی تصریح کرد: در سفر به ازبکستان وقتی به بخارا رفته بودیم فارغ از اینکه ابن سینا در بخارا به دنیا آمده و یا در ایران از دنیا رفته است در مورد وی سخن گفتیم.

وزیر فرهنگ گفت: فارغ از اینکه ابن سینا در کجا به دنیا آمده و یا از دنیا رفته است باید گفت متعلق به این سرزمین کهن فرهنگی است که بزرگانی مثل او را در خود پرورش داده و با افتخار و سربلندی آن‌ها را به دنیا معرفی کنیم.

اسماعیلی افزود: بین سهرورد و همدان مولد شیخ اشراق و مدفن بوعلی سینا بزرگراه حکمت افتتاح خواهد شد. این بزرگراه به عنوان اقلیمی فرهنگی است و برخلاف مواردی که طرح‌های اقتصادی با پیوست‌های فرهنگی است این بار طرح فرهنگی با پیوست‌های اقتصادی ایجاد شده است؛ این‌ها جزء وظایف ذاتی فرهنگ و تمدن دولت مردمی است و همه این اقدامات را با افتخار تقدیم شما دوستداران فرهنگ، حکمت و ادب ایران زمین می‌کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: