April 2024 21 / يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۱۳۰۷
۰۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۵
0
تحلیلگران نظامی معتقدند اگر روسیه بتواند دیوار دفاعی اوکراین در شرق را بشکند می‌تواند تا قلب این کشور پیشروی کند. این مساله باعث نگرانی مقامات غربی شده است.

عامل واقعی عملیات تروریستی مسکو/ داعش چه ارتباطی با جنگ اوکراین دارد؟

حمله تروریستی داعش به مسکو و کشته شدن حدود ۱۵۰ انسان در حالی انجام گرفت که روسیه وضعیت خوبی در جنگ اوکراین دارد.

اگرچه نمی‌توان میان جنگ اوکراین و داعش ارتباط مستقیمی یافت، اما می‌توان حلقه‌های واسطه‌ای میان این دو فرض کرد. بررسی وضعیت داعش در این سال‌ها نشان می‌دهد که این گروه تروریستی اخیرا به یکی از مهره‌های سازمان‌های اطلاعاتی غرب تبدیل شده است.
۴ فرضیه درباره آینده حمله تروریستی مسکو

بعد از حمله تروریستی داعش خراسان به کرمان، بسیاری از تحلیلگران گفتند که تروریست‌ها با چند واسطه به ماموران موساد وصل می‌شدند. موساد در آن زمان گفته بود که قصد انتقام از ایران را دارد، چرا که گمان دارد ایران پشت عملیات ۷ اکتبر است. در حال حاضر نیز بسیاری از تحلیلگران معتقدند داعش آخرین حلقه از سلسله حلقه‌های علّی عملیات تروریستی مسکو است و ممکن است رد پای اسرائیل، آمریکا و ناتو در این حمله تروریستی عیان شود (اینجا بخوانید).

با این حال، آنچه بیش از هر چیز دیگری در روز‌های اخیر برجسته است، وضعیت جنگ اوکراین است. پیشروی روسیه در اوکراین بزرگترین تهدید علیه غرب است و به مراتب ترسناک‌تر از عدم حمایت از اسرائیل یا کمک به ایران و همکاری با چین است. روسیه که از دو سال قبل تا کنون، فراز و نشیب زیادی در اوکراین داشته، در چند ماه اخیر توانسته دست بالاتر را داشته باشد. بعد از آغاز جنگ غزه و توجه آمریکا به خاورمیانه، حمایت غرب از اوکراین کم شد و همین مساله باعث پیشروی نیرو‌های پوتین در کشور همسایه گردید.

جنگ اوکراین؛ پیشروی روسیه و نگرانی غرب
در روز‌های اخیر، پیشروی روسیه در اوکراین بیشتر از قبل شده است. چندی پیش اعلام شد که نیرو‌های روسیه توانسته اند در شرق این کشور و منطقه دونتسک پیشروی داشته باشند.

تحلیلگران نظامی معتقدند اگر روسیه بتواند دیوار دفاعی اوکراین در شرق را بشکند می‌تواند تا قلب این کشور پیشروی کند. این مساله باعث نگرانی مقامات غربی شده است. در همین رابطه، رسانه‌های آمریکایی به نقل از یک منبع که در نشست اخیر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با سیاستمداران این کشور در کاخ الیزه شرکت داشته گزارش دادند که ماکرون در این نشست تاکید کرد که ممکن است اوکراین به زودی سقوط کند (اینجا بخوانید).

به جز این، عملیات احتمالی روسیه در آینده نیز باعث نگرانی غربی‌ها و اوکراینی‌ها شده است. روس‌ها معمولا بعد از عبور از فصل سرما و آمدن بهار و تابستان شروع به حمله می‌کنند. سال گذشته روسیه بعد از پایان فصل سرما توانست عملیاتی بزرگ ترتیب داده و بسیاری از مناطق شرقی اوکراین را به تصرف خود درآورد. برخی منابع اطلاعاتی مدعی شده اند روسیه امسال نیز قصد دارد حمله‌ای بزرگ به اوکراین ترتیب دهد. در همین رابطه، الکساندر پاولیوک، فرمانده نیروی زمینی ارتش اوکراین روز جمعه در تلویزیون دولتی اوکراین گفت: روسیه در حال جمع آوری نیرو‌های نظامی قدرتمندی است که بیش از ۱۰۰ هزار سرباز دارد و این نشان می‌دهد که پوتین قصد یک حمله جدید تابستانی را دارد.

ارتباط عملیات تروریستی داعش با جنگ اوکراین چه می‌تواند باشد؟
با توجه به این شواهد بعید نیست که غرب از طریق واسطه هایش، نیرو‌های داعش را به عملیات تروریستی بزرگی در مسکو ترغیب کرده باشد.

این عملیات می‌تواند روحیه روس‌ها را ضعیف کند، جلوی پیشروی فوری آن‌ها را بگیرد و همچنین، پوتین را وادارد که در عملیات‌های هجومی آینده اش بازنگری کرده و روی دفاع داخلی و امنیت ملی تمرکز کند. این اقدامات باعث کند شدن عملیات برون مرزی پوتین شده و به اوکراین و غرب فرصت احیاء روحیه و بازسازی قوای خود را می‌دهد.

منبع: خبرفوری

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: