April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۱۳۱۱
۰۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۵
0
جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، با حضور رئیس جمهور و مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های عضو برگزار شد.

نظارت مستمر بر ارکان سفر و اهتمام جدی برای کاهش سوانح جاده‌ای

در چهارمین روز تعطیلات نوروزی، جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، به ریاست سید ابراهیم رئیسی و با حضور رئیس دفتر رئیس جمهوری، وزرای کشور، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرمانده راهور فراجا و روسا و نمایندگان جمعیت هلال احمر، سازمان هواشناسی، سازمان هواپیمایی کشور، سازمان اورژانس، سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس ستاد سفر برگزار شد.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که با عضویت ۲۷ دستگاه تشکیل شده، به گفته وزیر میراث فرهنگی و گردشگری از این پس به صورت دائم ادامه فعالیت خواهد داد و در زمان فرارسیدن تعطیلات فعالیت و جلسات خود را برای ارتقای هماهنگی در جهت ارائه بالاترین سطح خدمات و جلب رضایتمندی حداکثری مردم بیشتر می‌کند.

در این جلسه که تعدادی از استانداران و روسای ستاد سفر استان‌ها نیز به شکل ویدئوکنفرانسی حضور داشتند، وزاری میراث فرهنگی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و کشور، فرمانده راهور ناجا، استاندار یا روسای ستاد سفر استان‌های خراسان رضوی، کردستان، گیلان، یزد، فارس، ایلام، خراسان شمالی و تعدادی دیگر از اعضا آخرین گزارش‌های عملکرد و خدمات ارائه شده دستگاه‌های متبوع خود به مسافران نوروزی را ارائه کردند و رئیس جمهور نیز ضمن طرح سوالاتی از کم و کیف خدمات ارائه شده، نکات کاربردی برای ارتقای کیفیت خدمات سفر ارائه کرد.
ضرورت ارتقای مشارکت مردم در بخش‌های گردشگری و امنیت سفر

رئیس جمهور در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر هماهنگی بین دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی خدمات سفر، زمان‌شناسی و اقدام به موقع دستگاه‌های عضو، نظارت مستمر بر همه ارکان سفر به خصوص اسکان، بهداشت و تغذیه مسافرین، اهتمام جدی همه دستگاه‌ها برای کاهش قابل ملاحظه تصادفات و سوانح جاده‌ای، تقویت و توسعه ناوگان حمل و نقل و استفاده از ظرفیت مردمی برای توسعه گردشگری را ضروری عنوان کرد.

رئیسی پیش از ظهر امروز شنبه با حضور در جلسه «ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر»، با ضروری دانستن مسئله آماده بودن زیرساخت‌های سفر امن، آرام، ارزان و دلنشین از مبدا تا مبدا، بر چند محور مهم از جمله هماهنگی بین دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی خدمات سفر، زمان‌شناسی و اقدام به موقع دستگاه‌های عضو، نظارت مستمر بر همه ارکان سفر به خصوص اسکان، بهداشت و تغذیه مسافرین، اهتمام جدی همه دستگاه‌ها برای کاهش قابل ملاحظه تصادفات و سوانح جاده‌ای، تقویت و توسعه ناوگان حمل و نقل و استفاده از ظرفیت مردمی برای توسعه گردشگری تاکید کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه زمان‌شناسی از جمله تدابیر ضروری برای همه دستگاه‌ها در راستای ارتقای کیفیت عملکرد است، از تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی برای رفع ۷۲۵ نقطه حادثه‌خیز تا پیش از فرارسیدن تعطیلات نوروزی امسال به عنوان اقدامی در جهت ارتقای امنیت تردد در جاده‌ها و سفرها تقدیر کرد.

رئیسی همچنین با تبریک روز جهانی هواشناسی، از پیش‌بینی‌های صورت گرفته درباره بارش‌های روزهای اخیر به عنوان اقدامی به هنگام که بستر اتخاذ اقدامات پیشگیرانه مناسب و جلوگیری از وقوع حادثه و تلفات در نتیجه این بارش‌ها شد، ابراز رضایت کرد.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اهمیت تقویت ناوگان حمل و نقل هوایی، دریایی و به ویژه زمینی، به افزایش تعداد گردشگران داخلی و خارجی در ۲ سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: تقویت نظارت بر اماکن اقامتی و شرایط اسکان، بهداشت و تغذیه مسافران از اقدامات ضروری برای بهبود زیرساخت‌های سفر در کشور است.

رئیسی گزارش‌های ارائه شده درباره کاهش ۳۰ تا ۴۵ درصدی حوادث جاده‌ای در روزهای سپری شده از تعطیلات را خوشحال کننده ‌دانست و در عین حال از آمار موجود تصادفات و سوانح جاده‌ای ابراز تاسف و بر ضرورت استمرار نظارت جدی‌تر و برخورد موثرتر با تخلفات راهنمایی و رانندگی و ارتقا بیش از پیش شرایط ایمنی تردد تاکید کرد.

ارتقای مشارکت مردم در بخش‌های گردشگری، بهداشت و درمان،‌ امنیت سفر و دیگر عرصه‌ها و همچنین تقویت نقش نظارتی و واگذاری تصدی‌گری‌های دولتی به مردم از دیگر تاکیدات رئیس جمهور در این جلسه بود.

رئیسی در پایان از همه دست‌اندرکاران تسهیل و ارتقای شرایط سفر ایمن و آرام برای مردم در ایام تعطیلات نوروزی صمیمانه قدردانی کرد.
مردم علاوه بر پاسداشت نوروز باستانی، شئونات ماه مبارک رمضان را گرامی داشتند

سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی اظهار کرد: این ستاد در طول سال فعال است اما در نوروز ماموریت‌های گسترده‌ای دارد. باید قدردان تلاش و زحمات همه اعضای ستاد باشیم که در این ستاد در طول سال و خصوصا در نوروز به مردم، گردشگران و مسافران نوروزی خدمت می‌دهند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: یکی از راهبردهای دولت مردمی آیت الله رئیسی، بهره برداری از تمام امکانات و ظرفیت‌ها و استفاده از تمام آن‌ها برای خدمت به مردم و پیشرفت کشور است. ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر یکی از بهترین نمونه‌های این راهبرد است و این ستاد را می‌توان بهترین نمونه هم‌افزایی در حاکمیت ملی دانست.

ضرغامی اضافه کرد: در این ستاد جلسات به صورت منظم برگزار می‌شود، ۲۷ دستگاه عضو این ستاد هستند که به صورت منظم جلسات آن برگزار و روئسا یا نمایندگان قانونی دستگاه‌ها در جلسات شرکت می‌کنند. در سطح استان‌ها نیز استانداران رئیس ستاد هستند و در تمام کشور استانداران به خوبی پای کار آمده‌اند.

او در ادامه گفت: همه تلاش می‌کنند تا شاهد خدمت‌رسانی مطلوب به مردم خصوصا در طول سفرهای نوروزی باشیم. از تهران گرفته که در این ستاد برنامه‌ریزی‌ها در آن انجام می‌شود تا در سطح استان‌ها و شهرها که تمام استانداران، فرمانداران و شهرداران پای‌کار هستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به گزارش‌های ارائه شده از سوی استانداران و نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد خدمات سفر اشاره کرد و افزود: خوشبختانه شرایط بسیار خوبی در سطح جامعه حاکم است. مردم عزیز ایران علاوه بر پاسداشت نوروز باستانی، تمامی شئونات ماه مبارک رمضان را گرامی می‌دارند و خوشبختانه مشکلی در سفرهای نوروزی امسال نداشتیم.

ضرغامی همچنین به برنامه تحویل سال در مراکز فرهنگی تاریخی و اماکن مذهبی اشاره کرد و افزود: امسال خوشبختانه هم در مراکز فرهنگی تاریخی و نیز در مراکز مذهبی و زیارتی، برنامه تحویل سال به خوبی و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد. در لحظه تحویل سال علاوه بر اجرای برنامه در حرم مطهر رضوی و سایر اماکن مقدس در ایران، در اماکن تاریخی نیز این برنامه به خوبی اجرا شد به گونه ای که در حافظیه ۳۰ هزار نفر مشارکت داشتند و در فضایی معنوی سال نو را تحویل کردند و خوشبختانه هیچ مشکلی نداشتیم و به آثار تاریخی نیز آسیبی وارد نشده است.

ضرغامی

او اضافه کرد: برگزاری مراسم سال تحویل در مراکز فرهنگی تاریخی و اماکن مذهبی مانور نظم بود و نشان می‌دهد که نوروز با مفاهیم ارزشی و دینی مردم خوب ما گره خورده است.بنا بر این گزارش، این نشست با حضور تعدادی از وزرا، جمعی از معاونان وزرا، نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برگزار شد.
ظرفیت اقامتی بسیاری از استان‌ها رو به تکمیل است

همچنین احمد وحیدی وزیر کشور اظهار کرد: در استان فارس ظرفیت کامل شده و از مراکز جایگزین و مراکز اسکان موقت و اضطراری برای اسکان و اقامت گردشگران استفاده خواهد شد.

وزیر کشور افزود: نوروز امسال با ماه مبارک رمضان مقارن شده است. این تقارن فرصت بسیار خوبی برای ارائه خدمات شایسته به گردشگران و مسافران نوروزی است. خوشبختانه تاکنون هیچ مشکلی در سفرها نداشتیم و مردم خوب ما علاوه بر گرامی داشت آیین نوروز، شئونات ماه مبارک رمضان و هنجاری های اجتماعی را نیز حفظ می کنند.

او اضافه کرد: پیش‌بینی ما این است که در تعطیلات عید سعید فطر نیز با رشد سفر و گردشگران روبه رو باشیم و از هم اکنون باید برای تعطیلات عید فطر آماده باشیم.

وحیدی اضافه کرد: قبل از نوروز ۴ جلسه و نشست توجیهی با حضور استانداران برگزار شد و ۵ دستورالعمل نیز به آنان ابلاغ شده است. خوشبختانه تمام استانداران و فرمانداران تا این لحظه، به خوبی وظایف خود را انجام داده‌اند و مشکلی در ارائه خدمات به مسافران و گردشگران وجود ندارد.

وزیر کشور در ادامه گفت: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به خوبی توانسته هماهنگی لازم را انجام دهد و خوشبختانه تا این لحظه هیچ مشکل خاصی گزارش نشده و شرایط مطلوبی را در سفرهای نوروزی شاهد هستیم.

وزیر بهداشت هم در این جلسه از فعالیت ۳ هزار و ۳۴۵ پایگاه اورژانس، ۵۲ بالگرد و ۲ هواپیمای اورژانس، ۵ هزار و ۷۰۰ آمبولانس، آماده باش هزار و ۴۳ بیمارستان و نیز اقداماتی جهت تامین دارو‌های مورد نیاز و فعالیت داروخانه‌های شبانه‌روزی و ۷۲۱ هزار بازرسی از اماکن شهری و بین شهری خبر داد.
کاهش ۴۵ درصدی فوتی‌های جاده‌ای در برخی از استان‌ها

وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن ابراز تاسف از سوانح جاده‌ای رخ داده در روز‌های اخیر، از کاهش ۳۰ تا حتی ۴۵ درصدی سوانح جاده‌ای در برخی استان‌ها و رفع ۷۲۵ نقطه حادثه‌خیز طی یکسال اخیر در کشور خبر داد.

بذرپاش همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه ناوگان حمل و نقل در سال جدید با مشارکت جدی مردم خبر داد و گفت که در قالب پویش «چشم به راه هستیم» در مسیر‌های بین‌شهری در حدود ۳۰ کیلومتری شهر‌ها نقاطی برای استراحت رانندگان و مسافران ایجاد شده تا شاهد کاهش سوانح و تلفات جاده‌ای باشیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس آمار ارائه شده از ابتدای آغاز طرح نوروزی تا پایان روز سوم فروردین امسال، خوشبختانه شاهد کاهش فوتی‌های تصادفات و سوانح جاده‌ای هستیم به گونه‌ای که این کاهش در برخی از استان‌ها ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین خوشبختانه موفق شدیم ۷۲۵ نقطه حادثه‌خیز را در سراسر کشور اصلاح کنیم که به کاهش تصادفات کمک می‌کند.

او اضافه کرد: یکی از سیاست‌های ما در نوروز امسال، تقویت ناوگان و توسعه زیرساخت‌ها است، از همین رو و با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب که بر شمارکت مردم تاکید دارد، در وزارت راه نیز به دنبال این هستیم که توسعه، تکمیل و تجهیز و نوسازی تجهیزات و ناوگان با مشارکت مردم انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امسال خوشبتانه پویش خوبی به نام «چشم به راهیم» ایجاد شد که این پویش با فراهم آوردن فضایی مفرح و با نشاط، فرصتی را برای توقف و استراحت رانندگان فراهم کرده است.

بذپاش یادآور شد: اصلاح مسیر منجیل به رودبار و بازشدن گره ترافیکی این منطقه، افتتاح و راه‌اندازی قطار همدان – سنندج و ... دو اقدام مهم وزارت راه و شهرسازی برای افزایش رضایتمندی گردشگران و مسافران نوروز به حساب می‌آید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: