April 2024 22 / دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۱۵۹۸
۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۰
0
کتاب «نبرد حق و باطل» از دیدگاه شهید مرتضی مطهری به نبرد حق و باطل، حق و باطل در جهان هستی، حق و باطل در جامعه و ... می‌پردازد.

«نبرد حق و باطل» از دیدگاه شهید مرتضی مطهری

کتاب «نبرد حق و باطل» از شهید مرتضی مطهری و انتشارات صدرا مشتمل بر دو بخش است. بخش اول با عنوان «نبرد حق و باطل» تلفیق شده پنج گفتار شهید آیت‌الله مطهری است، که دو گفتار آن در سال ۱۳۵۶ در یک مدرسه دینی ایراد شد و سه گفتار دیگر قسمتی از بحث‌های شهید تحت عنوان «فلسفه تاریخ» است.

بخش دوم کتاب تنظیم شده دو سخنرانی شهید مطهری تحت عنوان «تکامل اجتماعی انسان در تاریخ» است، که حدود سال ۱۳۵۰ در دانشگاه شیراز ایراد شد.

از سر فصل‌های کتاب می‌توان به نبرد حق و باطل، حق و باطل در جهان هستی، حق و باطل در جامعه و تاریخ، اصول ماتریالیسم تاریخی، تز اصلاحی، تز اصلاحی و علمی بودن مارکسیسم، چرا مارکسیست‌ها تاریخ را تاریک معرفی می‌کنند؟، نظریه اسلام، نگاهی به قرآن، نمود داشتن باطل و اصیل بودن حق، طفیلی بودن باطل و استقلال حق، غلبه ظاهری باطل و پیروزی نهایی حق، تکامل اجتماعی انسان در تاریخ، مفهوم تکامل - تکامل اجتماعی انسان در گذشته و آینده بشر از دیدگاه‌های مختلف اشاره کرد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: از مباحث مهم جهان‌بینی بحث حق و باطل است. این بحث که در قرآن نیز به کرّات از آن سخن به میان آمده است، در دو قلمرو مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد: ۱. در جهان هستی ۲. در جامعه و تاریخ.

به این ترتیب نظام هستی را اگر از آن جهت که هستی است نظر کنیم باطل و ماهیت و نیستی در آن راه ندارد؛ از بالا که نگاه کنیم نور است، اما از پایین که نگاه کنیم سایه می‌بینیم. سایه یک جسم لازمه جسم است، که در عین اینکه اصالت ندارد - و هرچه هست نور است -، اما به واسطه آن جسم برای ذهن ما نمود پیدا می‌کند. سایه چیزی نیست جز نبودن نور در یک محدوده و بودن نور در اطراف آن.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: