April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۱۱۶۰۸
۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۰
0
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: براساس شواهد علمی، اثرات مفید روزه‌داری بر سلامت در مطالعات متعددی کاملاً به اثبات رسیده است.

فواید روزه‌داری از نظر علم پزشکی

احمد اسمعیل زاده، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به این پرسش که آیا روزه‌داری به سلامت ما لطمه می‌زند یا واقعاً برای سلامت مفید است؟ گفت: براساس شواهد علمی، اثرات مفید روزه‌داری بر سلامت در مطالعات متعددی کاملاً به اثبات رسیده است. گفته می‌شود افرادی که مشکلات سلامتی مثل بیماری‌های گوارشی، سنگ کلیه و دیابت نیاز به مصرف انسولین، دارند، تحت نظر پزشک مجاز هستند که روزه نگیرند. اما افرادی که سالم هستند و مشکلی ندارند نه تنها روزه‌داری برای آن‌ها بد نیست بلکه بسیار هم به سلامت آن‌ها کمک می‌کند.

اسمعیل زاده در ادامه به تشریح فواید روزه داری پرداخت و با بیان این که روزه‌داری باعث محدود شدن دریافت کالری می‌شود، گفت: دریافت کالری محدود موجب می‌شود مقداری از چربی بدن کم شود. وقتی که چربی بدن کمتر شد باعث کنترل فشار خون، پایین آمدن قند خون و کنترل چربی‌های خون می‌شود؛ مشکلاتی که امروزه به صورت مرتب در جامعه با آن مواجه هستیم و شیوع بسیار بالایی از این بیماری‌ها را داریم.

وی افزود: با کاهش وزن در پی روزه‌داری، افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند، کبدشان التیام پیدا می‌کند. روزه‌داری باعث استراحت لوله گوارش و بهبود عملکرد گوارشی ما شده و در طول زمان می‌تواند به بهبود عملکرد گوارش منجر شود.

به گفته مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مطالعات نشان داده اند که روزه‌داری آرامش روان بیشتری به ارمغان آورده و با کاهش التهاب در بدن همراه است لذا می‌تواند به حفظ و ارتقای سلامت افراد در طولانی مدت کمک کند.

اسمعیل زاده در ادامه به برخی بیماری‌ها و مشکلات سلامتی در افراد اشاره کرد و گفت: به افراد دارای مشکل رفلاکس و نیز کسانی که به سنگ کلیه مبتلا هستند توصیه می‌شود که روزه نگیرند.

وی افزود: برخی از افراد مبتلا به دیابت هستند و انسولین تزریق می‌کنند و نیز افرادی که دارو‌های مکرر می‌خورند، نباید روزه بگیرند و در دین اسلام هم روزه‌داری برای افراد با شرایط خاص، محدود شده است.

اسمعیل زاده با بیان این که روزه‌داری می‌تواند به تداوم و ارتقای سلامت افراد سالم جامعه کمک و طول عمر آن‌ها را بیشتر کند. در عین حال تصریح کرد: در دین اسلام همیشه تأکید بر سلامت است؛ یعنی اولویت اول به سلامت داده و گفته شده است که اگر پزشک شما و شرایط سلامتیتان اجازه می‌دهد، روزه بگیرید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: