کد خبر: ۴۱۲۵۲۳
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۰
0
به گفته‌ مسئولان، فعالان اقتصادی که تا ۲۵ اردیبهشت مجوز‌های قدیمی خود را به مجوز‌های جدید تبدیل نکنند از خدمات دولتی محروم می‌شوند.

بی اعتبار شدن مجوز‌های کسب وکار‌هایی که فاقد شناسه یکتا هستند

صدور مجوز‌های کاغذی که در سال‌های گذشته مشکلات بسیار زیادی برای صاحبان مشاغل و افرادی که به دنبال راه اندازی کسب وکار بودند ایجاد کرده بود امضا‌های طلایی که خود بعضا چندین میلیون و یا چندصد میلیون برای افراد آب می‌خورد، اما از سال گذشته با راه اندازی سامانه درگاه ملی مجوز‌ها بساط این امضا‌های طلایی برچیده شد و کم کم دستگاه‌های که امضا‌های خود را برای راه اندازی یک کسب وکار ساده به میلیون‌ها تومان می‌فروختند جمع شدند و هم اکنون تمامی آن‌ها به درگاه ملی مجوز‌ها متصل و افراد می‌توانند ظرف چند روز و یا حتی چند ساعت با بارگذاری مدارک و درخواست خود اقدام به دریافت مجوز کند.

حکایت مجوز‌های کاغذی و دردسر‌های آن‌ها

پروسه‌های کاغذ بازی از سوی دستگاه‌ها برای صاحبان مشاغل و یا افراد زمینه ساز مشکلاتی می‌شود که طبق قانون صدور مجوز‌های کسب وکار و با برنامه ریزی که انجام داده شد اگر دستگاهی در صدور مجوز و یا استعلام افراد تاخیر داشته باشد به شکل دستگاه خودکار مجوز صادر و مسئولیت تاخیر هم با دستگاهی است که اقدام به تاخیر برای صدور مجوز کرده است.

۲۰۰ هزار تاخیر در صدور مجوز‌ها طی سال گذشته ثبت شد

به گفته سید امیر سیاح رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار تاخیر در صدور مجوز‌های کسب وکار برای صاحبان مشاغل تا سال گذشته بسیار زیاد بود به طوری که در سال گذشته ۲۰۰ هزار تاخیر در صدور مجوز‌ها داشتیم، اما خوشبختانه با پیگیری‌های که صورت گرفت و صدور خودکار مجوز‌ها این میزان بسیار کاهش یافته است و تا یکی دوماه آینده به صفر می‌رسد.

براساس این گزارش قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار که بعد از ۱۳ سال از سال گذشته به مرحله اجرایی رسیده است نیمی از راه‌های اجرای خود را طی کرده است و در حال حاضر به گام‌های نهایی خود نزدیک شده است.

سید امیر سیاح رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار با بیان اینکه باید تا ۲۵ اردیبهشت ماه طبق قانون تمامی مجوز‌های کاغذی الکترونیک شده و به شناسه یکتا تبدیل شوند گفت: افراد می‌توانند برای دریافت شناسه یکتا به درگاه ملی مجوز‌ها مراجعه کرده و با وارد کردن کد ملی و کد پستی خود و بارگذاری مجوز‌های کاغذی خود اقدام به دریافت کد شناسه یکتا کنند کد شناسه‌ها پس از پیگیری‌های که صورت گرفت و پس از وقفه دوساله از این پس از طریق قوه قضائیه صادر خواهد شد.

براساس این گزارش درگاه ملی مجوز‌ها دارای ۵ مرحله است که مرحله اول آن شفاف شدن صدور تمامی مجوز‌ها است به طوری که باید مشخص شود که فرد در چه بازه زمانی بعد از بارگذاری مدارک خود و استعلام آن می‌تواند مجوز دریافت کند که بعد از جمع آوری مجوز‌های کاغذی مرکز بهبود محیط کسب و کار اقدام به شفاف سازی این موارد خواهد کرد.

افرادی که شناسه یکتا نداشته باشند فاقد مجوز هستند

در ادامه سیاح رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار به باشگاه خبرنگاران گفت: افرادی که دارای مجوز‌های کاغذی هستند در صورتی که کد شناسه یکتا نداشته باشند دچار مشکل خواهند شد و کسی کد شناسه نداشته باشد از نظر حکومت جمهوری اسلامی فاقد مجوز تلقی می‌شود.

وی اظهار کرد: حدود دو تا سه میلیون مجوز کاغذی در کشور وجود دارد که تا پیش از شروع سال ۳۰۰ هزار مجوز کاغذی شناسه یکتا گرفتند، اما بعد از هشدار و اولتیماتوم‌های که داده شد تا به این لحظه حدود ۴۰۰ هزار مجوز کاغذی شناسه یکتا گرفتند و با توجه به آنکه فرصت چندانی باقی نمانده است امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه سایر مجوز‌های کاغذی هم به شناسه یکتا تبدیل شوند.

وی افزود: استان‌های لرستان و گیلان، برای شناسه یکتا خیلی پای کار هستند و در خراسان جنوبی و همدان هم برنامه ریزی خوبی صورت گرفته است. فعالان اقتصادی که تا ۲۵ اردیبهشت مجوز‌های قدیمی خود را به مجوز‌های جدید تبدیل نکنند از خدمات دولتی محروم می‌شوند.

سیاح همچنین با اشاره به تکلیف قانونی برای صدور مجوز‌های همراه با تاخیر از طریق درگاه ملی مجوز‌ها گفت: این درگاه تا دو ماه آینده برای همه متقاضیان که درخواست آن‌ها با تاخیر همراه است مجوز صادر می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: