سرپرست مرکز صنایع دستی و فرش دستباف خبر داد؛
کد خبر: ۴۱۲۹۵۲
۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۰
0
سرپرست مرکز صنایع دستی و فرش دستباف گفت: صادرات فرش دستبافت سال گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار بود که این میزان نسبت به سال قبلش کاهش ۲۰ درصدی داشته است.

صادرات۴۰ میلیون دلاری فرش دستبافت کشور در سال گذشته

زارع سرپرست مرکز صنایع دستی و فرش دستباف گفت: در سال‌های گذشته متاسفانه بازار جهانی فرش را به دلایل مختلف از دست داده ایم که مهم‌ترین آن تحریم است. در کنار تحریم‌ها قوانین سخت و دست و پاگیر در کشور همچون بازگشت ارز از صادرات و مشکلات در بازگشت فرش‌های دستبافت قدیمی برای مرمت به کشور در صادرات فرش دستباف تاثیر گذار بوده است.

زارع در ادامه افزود: در سال گذشته برای رفع تعهد ارزی صادرات فرش وزارت صمت با کمک بانک مرکزی تعهد ارزی دستبافت را به اندازه مواد اولیه ۱۰ تا ۲۰ فراخور مواد اولیه ابریشم یا پشم کاهش داد. این موضوع در ماه‌های پایانی سال ابلاغ و اجرایی شد. امسال تغییراتی از طرف بانک مرکزی در بازگشت ارز صادرات فرش دستبافت در نظر گرفته شده و از یک ساله به سه تا پنج سال افزایش یافته است. این مدت به صادرکنندگان این فرصت را می‌دهد تا زمان بیشتری برای رفع تعهد ارزی داشته باشند. این موضوع می‌تواند در رونق صادرات فرش در سال جاری تاثیرگذار باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: