کد خبر: ۴۱۳۶۱۸
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۰
0
نماینده مجلس گفت: در بودجه عمومی سال ۱۴۰۳، ۵۰ درصدی از بودجه از طریق دریافت مالیات تامین می‌شود که این میزان در سال گذشته ۲۰ درصد بود.

اصلاح نظام مالیاتی کشور از طریق مالیات برعایدی سرمایه

علی اکبر علیزاده برمی نماینده مجلس و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت فعلی نظام مالیات ستانی در کشور و گام‌هایی که برای ایجاد تناسب بین مالیات واقعی مشاغل و مالیات پرداختی آن‌ها برداشته شده است، گفت: مشاغل در کشور ما حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از جی دی پی کشور را در اختیار دارند، ولی فقط ۶ درصد از مالیات کشور را پرداخت می‌کنند در واقع با این شیوه بین مالیات پرداختی آن‌ها با مالیات واقعی تفاوت عمده‌ای وجود دارد.

علیزاده برمی بیان کرد: ما باید به سمت عدالت مالیاتی سوق پیدا کنیم تا مشاغل و خصولتی‌ها هم مالیات واقعی خود را بپردازند. اما تا نتوانیم زیرساخت‌ها را فراهم کنیم نمی‌توانیم اقدامی را به صورت کارشناسی شده عملیاتی کنیم.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: وقتی مجلس یازدهم تشکیل شد به دولت ابلاغ کرد که باید تمام مشاغل از سیستم پوز برای دریافتی‌های خود استفاده کنند. این مرحله آرام آرام عملیاتی شد و در مرحله بعد این دستگاه‌های پوز به سیستم مالیاتی متصل شدند تا درآمد واقعی مشاغل مشخص و بر همان اساس از آن‌ها مالیات اخذ شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه گفت: فردی که ۲۵ هزار سکه طلا خریده باید مالیات آن را بدهد. علت تصویب مالیات بر عایدی سرمایه این است که کوشش کنیم ملک، خودرو، طلا و ارز را از بورس بازی خارج کنیم و کسی در این مجموعه‌ها سرمایه گذاری نکند.

علیزاده برمی ادامه داد: اگر دولت به خوبی مالیات بر عایدی سرمایه را اجرایی کند این ۴ حوزه از بورس بازی خارج می‌شود و ثبات خوبی در این چهار حوزه به وجود خواهد آمد.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: اقدام دیگری که در بودجه ۱۴۰۳ در مجلس برای اصلاح نظام مالیاتی انجام شد این بود که اداره امور مالیاتی مجوز داده شد از حساب تمام کسانی که بدهی مالیاتی دارند با هماهنگی‌هایی که در قانون صورت گرفته یکطرفه برداشت کند.

علیزاده برمی افزود: مجموعه این عوامل اگر اتفاق بیفتد عدالت مالیاتی رخ می‌دهد و جلوی فرار مالیاتی هم گرفته می‌شود. تا این مرحله مجلس برای اصلاح نظام مالیاتی خوب پیش رفته است و اگر دولت به درستی عمل کند می‌توانیم به سمت عدالت مالیاتی برویم.

وی افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۳ تقریبا ۵۰ درصد بودجه عمومی دولت از مالیات تامین خواهد شد، در حالی که وقتی مجلس یازدهم شروع به کار کرد این میزان زیر ۲۰ درصد بود.

علیزاده برمی افزود: امیدواریم ما هم بتوانیم مثل کشور‌های پیشرفته یک سیستم مالیاتی عادلانه داشته باشیم و محرومین هم از موهبت‌های مالیاتی که از ثروتمندان و پردرآمد‌ها گرفته می‌شود برخوردار شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: