مدرس خیابانی بر توسعه، بومی سازی، اصلاح آیین نامه‌ها و اشتغالزایی تاکرد کرد
کد خبر: ۴۱۳۶۵۵
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۰
0
تاکید مدرس خیابانی بر توسعه، بومی سازی، اصلاح آیین نامه‌ها و اشتغالزایی نشانگر عزم جدی شرکت ملی صنایع مس بر جهش تولید است.

عزم جدی صنایع مس بر جهش تولید

از آنجا که تولید با رویکرد‌های سلیقه ای، ابزار‌های گوناگون، قوانین دست و پا گیر، موازی کاری و بسیاری موارد دیگر تهدید می‌شود، لازم است بررسی‌های دقیقی صورت پذیرد. آنچه بیش از همه مانع تراشی می‌کند، عنوان گسترده و همه گیر موانع تولید است، عنوانی که باعث شد طرح رفع موانع تولید از سوی نمایندگان مجلس یازدهم تهیه و با اکثریت قاطع آرای نمایندگان تصویب شود. اگرچه موانع شناسایی و قوانین برای رفع آن‌ها تصویب شد و حتی تسهیل کسب و کار در دستور کار قرار گرفت، اما همچنان این موانع دست و پاگیر وجود دارد.

معدن جایگزین نفت

در حالی که سال‌ها نسبت به اقتصاد نفتی انتقاد‌های گسترده‌ای صورت می‌گیرد، همچنان جایگزین مناسبی برای اقتصاد نفتی وجود ندارد و بخش اصلی درامد‌های ارزی کشور، از حوزه نفت تامین می‌شود. با این وصف بر اقتصاد بخش معدن تاکید شد و بار‌ها رهبر انقلاب بر اقتصاد معدن به عنوان جایگزین مناسبی برای اقتصاد نفتی یاد کردند.

جایگاه مس ایران در جهان

اما این سوال با جدیت مطرح است که کدام بخش معدن باید و می‌تواند جایگزین صنعت نفت شود. اگر معادن سنگ آهن را به عنوان گزینه‌ای مناسب در نظر بگیریم، بی راهه نرفته ایم. واقعیت این است که صنعت فولاد به اندازه‌ای توسعه یافته که ایران رتبه دهم را در بین تولیدکنندگان فولاد جهان دارد، رتبه‌ای که البته سخت بدست نیامده و جای تقدیر دارد. اما بررسی شرایط مس نشان می‌دهد که مس در بین تمامی صنایع کشور، از ارزشمندی ویژه‌ای برخوردار است. معادن مس ایران به اندازه‌ای غنی و گسترده است که توانسته رقبای بسیاری را پشت سر بگذارد و این روند را با قدرت ادامه می‌دهد به نوعی که ایران رتبه پنجم جهان را در صنعت مس بخود اختصاص داده است. رتبه‌ای که با اکتشافات دیگر، هر لحطه می‌تواند تغییر کند و جایگاه ایران را در جهان ارتقا بخشد.

بار جهش تولید بر دوش مس

از آنجا که سالهاست از تهدید تحریم‌ها رنج می‌بریم، باید به خودکفایی دست یابیم و برای تحقق این مهم، باید به تولید داخل توجه ویژه‌ای بدهیم. به همین دلیل رهبر انقلاب سالهاست در نامگذاری سالها، از عنوان تولید استفاده می‌کنند و سال ۱۴۰۳ را با رویکرد متفاوتی نامگذاری کردند، به نوعی که باید از مرز افزایش عبور کنیم و به جهش در تولید برسیم. ظرفیت معادن مس و صنایع پایین دستی نشان می‌دهد که بار جهش تولید بر دوش صنایع مس کشور گذاشته شده است.

رفع آیین نامه‌های مانع رشد

بی شک تولید با موانع گسترده‌ای رو به رو است که بنابر انتقاد‌های گسترده و مستمر کارفرمایان و سرمایه گذاران، قوانین موازی و آیین نامه‌های سلیقه‌ای در صدر آن‌ها قرار دارد. به همین دلیل مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران که در جلسه تولید مجتمع مس شهربابک حضور یافته بود، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه تولید گفت: هر آیین نامه مانع رشد تولید، باید اصلاح شود و همه امکانات کشور باید پشتیبان تولید باشد.

بیشتر بخوانید:


برای آنکه جهش تولید اجرایی شود، باید اتفاقات ویژه‌ای صورت پذیرد. اینکه روند تولید گذشته استمرار داشته باشد، کارگشا نیست و برای تحقق جهش تولید، باید طرح‌های توسعه تعیین و با دقت و سرعت اجرایی شود. به همین دلیل حسین مدرس خیابانی مهمترین رسالت شرکت ملی صنایع مس را تولید دانست و گفت: تولید یک مولفه اقتدار برای هر کشوری محسوب می‌شود و امروزه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه تولید، تلاش و اولویت ما رشد تولید و پیشبرد و سرعت بخشیدن به تکمیل طرح‌های توسعه شرکت ملی صنایع مس است.

اشتغال بزرگترین مسوولیت اجتماعی

شرکت‌ها علاوه بر وظایف اصلی که در اساسنامه برای آن‌ها تعریف شده، مسوولیت اجتماعی در قبال مردم بومی دارند که در آن منطقه فعالیت می‌کنند. اگرچه مسوولیت‌های اجتماعی در قالب مدرسه سازی، راهسازی، اجرای طرح‌های محیط زیستی و... تعریف می‌شود، اما برخی مسوولیت‌های اجتماعی همچون اشتغالزایی، ارتباط مستقیمی با تولید دارد. در این رابطه مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با تاکید بر لزوم انجام مسوولیت‌های اجتماعی گفت: ایجاد اشتغال در یک منطقه بزرگترین خدمت و مسوولیت اجتماعی است. وی ادامه داد: انجام مسوولیت‌های اجتماعی، بیشتر در گرو انجام طرح‌های توسعه و رشد تولید است و تمام تلاش و تمرکز پرسنل باید بر رونق و رشد تولید متمرکز باشد تا زمینه برای خدمت بیشتر به مردم در قالب انجام مسوولیت‌های اجتماعی فراهم شود.

بومی سازی در اولویت

برای آنکه تولید به معنای واقعی صورت پذیرد، لازم است عوامل تولید در کنار هم قرار گیرد. سرمایه، ماشین آلات، نیروی انسانی و بسیاری گزینه‌های دیگر می‌تواند تولید را محقق کند. اما تحریم‌ها مانع بزرگی برای تامین ماشین آلات است. به همین دلیل سالهاست بر بومی سازی تاکید شده و دانش فنی به کمک تولید آمده و در قالب مهندسی معکوس توانسته ایم موانع و کاستی‌ها را برطرف کنیم. در این رابطه مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با تاکید بر بومی‌سازی و تکیه بر توان داخلی گفت: مهمترین وجه بومی سازی، خودباوری است وخوشبختانه مجتمع مس شهربابک در حوزه بومی‌سازی قطعات پیشگام است. وی با تاکید بر انتقال تجربه بومی‌سازی مجتمع مس شهربابک به سایر مجتمع‌ها گفت: باید پیگیری‌های لازم برای یکپارچه‌سازی زنجیره تامین صورت پذیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: