بهترین مکان ایجاد پارک‌های شیمی معدنی و طرح‌های دانش بنیان شناسایی شد
کد خبر: ۴۱۳۶۵۷
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰
0
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از منطقه ویژه اقتصادی لامرد به عنوان بهترین مکان برای ایجاد پارک‌های شیمی معدنی و طرح‌های دانش بنیان یاد کرد.

آغوش باز منطقه ویژه لامرد بروی پتروشیمی

هر چقدر در عرصه‌های علم و فناوری بیشتر پیشرفت می‌کنیم، به همان نسبت در معرض تهدید‌ها و خطر‌های بیشتری قرار می‌گیریم. اما این تهدید‌ها نیز قابل مدیریت است و می‌توان با روش‌های گوناگون به مدیریت آن‌ها پرداخت. نکته دیگر اینکه در بسیاری از موارد می‌توان میزان بازدهی از یک فعالیت را بیشتر کرد، اما این مهم نیازمند پیش فرض‌ها و ظرفیت‌هایی است که در طبیعت وجود دارد، اما باید مورد شناسایی و بهره برداری قرار گیرد.

افزایش بازدهی و سلامت با کاتالیست

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که می‌تواند تحولات گسترده‌ای در عرصه بازدهی بیشتر و جلوگیری از مشکلات و مسمومیت‌ها رقم بزند، کاتالیست هاست. کاتالیست ماده‌ای شیمیایی است که از آن، برای افزایش سرعت واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌شود. هر چه انرژی فعالسازی بیشتر باشد، انجام یک واکنش، دشوارتر است، از این رو کاتالیست‌ها، با خاصیتی که دارند موجب کاهش انرژی فعال‌سازی شده و سرعت واکنش را افزایش می‌دهند. البته کاتالیزورها، هیچ شرکتی در واکنش ندارند و می‌توانند بار‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. بنابر این اهمیت آن بخوبی درک می‌شود. مهمترین راهکاری که می‌تواند به ایجاد کاتالیست منجر شود، پتروشیمی است به همین دلیل شرکت‌های پتروشیمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

شرایط ایجاد پتروشیمی

اما ایجاد شرکت پتروشیمی بسادگی امکان پذیر نیست و در طراحی صنعت پتروشیمی، مسایل مختلف و متعدد زیادی مطرح است که یکی از مهمترین آنها، مکان یابی مناسب است. مکان یابی بهینه باعث کاهش اتلاف منابع، کاهش قیمت محصول تمام شده، بهینه سازی زنجیره تامین، تولید، توزیع و فروش می‌شود. نزدیکی به مبادی توزیع و استفاده کنندگان، نزدیکی به خط لوله‌های نفت و گاز، فاصله تا منابع تولید برق، نزدیکی به سکونتگاه‌های مناسب نیروی انسانی اهمیت ویژه‌ای دارد. از عوامل موثر دیگر راه‌های دسترسی،‌ی افتن محیط مناسب از نظر شرایط آب و هوایی، مناسب بودن محیط از نظر تامین آب مورد نیاز، یافتن زمین با بافت مناسب، استفاده کمتر از زمین‌های قابل کشاورزی و استفاده بیشتر از زمین‌های دولتی است.

لامرد بهترین گزینه

با توجه به این پیش فرض ها، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد از اهمیت ویژه‌ای برای احداث پتروشیمی برخوردار است، شرایط ویژه لامرد باعث جذب سرمایه گذاران پتروشیمی به لامرد شده و گسترش پتروشیمی‌ها در لامرد، باعث شد تا مرتضی شاهمیرزایی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به همراه معاونین، به منظور بازدید و بررسی روند عملیاتی طرح‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی لامرد در این کانون صنعتی و معدنی حضور یابد. وی نزدیکی این منطقه به بنادر پارسیان و عسلویه و آب‌های آزاد خلیج فارس را از جمله مزیت‌های این منطقه برشمرد.

بیشتر بخوانید:

بهترین فرصت سرمایه گذاری

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح ظرفیت‌های مناطق ویژه لامرد، پارسیان و عسلویه گفت: این مناطق می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی را در این مناطق و مناطق همجوار تکمیل کنند. شاهمیرزایی، با اشاره به چشم اندازی که برای اجرای طرح‌های معدنی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد ترسیم شده گفت: یکی از مناسب‌ترین برنامه‌های آینده صنعت پتروشیمی احداث پارک‌های شیمی معدنی و اجرای طرح‌های دانش بنیانی مثل تولید کاتالیست‌ها است.

تکمیل زنجیره تولید

بزرگترین چالشی که صنایع را تهدید می‌کند، پراکندگی موادی است که منجر به تولید محصول می‌شود. پراکندگی صنایع مرتبط باعث شده برای آنکه یک محصول تولید شود، مشکلات بسیاری ایجاد شود که برای رفع آن‌ها نیاز به هماهنگی، تماس‌ها و سفر‌های فراوان برای ایجاد هماهنگی، تحمل هزینه‌های حمل و نقل و... است. در این رابطه مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی گفت: به دلیل اینکه کانی‌هایی که مورد نیاز است از فلزاتی است که در ساخت کاتالیست‌ها به کار می‌رود و کارخانجات آن در منطقه ویژه اقتصادی لامرد فراهم است، بنابراین در این زمینه می‌توان برای تولید آن در منطقه برنامه‌ریزی کرد.

فرصت ذخایر برای پتروشیمی

شاهمیرزایی با ابراز خوشبختی از اینکه وجود ذخایر عظیم هیدروکربنی و گازی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی فراهم کند گفت: ناترازی منابع انرژی از جمله گاز چالش بسیار جدی است که با کشف بزرگترین میدان گازی خشکی کشور در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی لامرد که در سفر وزیر نفت از آن رونمایی شد، نوید خوبی برای تخصیص بخشی از گاز و پایه انرژی به واحد‌های پتروشیمی و نیز تحول بزرگ در اقتصاد منطقه است.

اهمیت حمل و نقل

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد، وجود راه‌های حمل و نقل است که این مهم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد وجود دارد، اما مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر ایجاد کریدور ریلی میان لامرد، بندر پارسیان و عسلویه را ضروری دانست و افزود: این خط ریلی می‌تواند سرعت توسعه گذاری را مضاعف کند. شاهمیرزایی بر تکمیل زنجیره تاکید کرد گفت: حرکت از تولید محصولات پایه پتروشیمی مثل متانول و سایر محصولات پایه تا انتهای زنجیره در دستور کار قرار دارد. وی بر بومی‌سازی تمامی کاتالیست‌ها تاکید کرد و گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هدف ایجاد ارزش افزوده در این زمینه برنامه‌های اصولی را در دستور کار قرار داده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: