کد خبر: ۴۱۳۶۹۰
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۰
0
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: ۶ شهر جدید و‌ یک شهرک ساحلی، فاز اول از مدیریت اجرایی سکونتگاه های ساحلی هستند که هم به لحاظ موقعیت و هم کارکرد به نوعی جزو پروژه های پرچم و‌ پیشران در حوزه توسعه سواحل محسوب می شوند.

ساخت ۷ شهر جدید ساحلی کلید خورد

سعید غفوری، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به هدف گذاری دولت برای اجرای سیاست‌های کلی توسعه دریا محور، گفت: ۶ شهرجدید و یک شهرک ساحلی، فاز اول از مدیریت اجرایی سکونتگاه‌های ساحلی هستند که هم به لحاظ موقعیت و هم کارکرد به نوعی جزو پروژه‌های پرچم و پیشران در حوزه توسعه سواحل محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: شهر‌های جدید تیس، مکران مرکزی، شهر جدید در شهرستان جاسک، شهر‌های خلیج‌فارس، بریس، کوشک و‌شهرک آفتاب از مجموعه سکونت گاه‌هایی هستند که علاوه داشتن نقش و کارکرد‌های متنوع اقتصادی و اجتماعی، تلاشی برای ارائه الگو‌های جدیدی از شهرسازی و معماری متناسب با شرایط اقلیمی و محلی در عین حال توان‌های منطقه‌ای و‌بین المللی است.

غفوری اظهار کرد: برای تمامی این نقاط طرح‌های مکان یابی، ضرورت سنجی و‌جامع تهیه شده و‌برخی از آن‌ها طرح تفصیلی و‌اماده سازی و معماری نیزدارند.

رئیس هئیت مدیره شرکت عمران شهر‌های جدید تصریح کرد: برای تمامی این سکونتگاه مطالعاتی در قالب نظام تامین مالی‌و سرمایه گذاری با هدف جذب توان‌های بخش خصوصی تهیه شده و در این مرحله بسته‌های مشخصی برای ارائه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی آماده شده است.

غفوری توضیح داد: شهر جدید تیس در زمینی به مساحت ۴۳۸۰ هکتار با جمعیت پذیری ۱۵۰ هزار نفر با کارکرد‌های گردشگری، مالی، بازرگانی، سکونتی، دانشگاهی و درمانی؛ شهر جدید مکران مرکزی در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۷۰۸ هکتار با جمعیت‌پذیری ۵۰۰ هزار نفر، با کارکرد‌های پشتیبان صنعت و معدن، فعالیت‌های لجستیک، بندری و صنعتی، صنایع دریایی، آب و انرژی و سکونت به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: شهر جدید مکران در شهرستان جاسک در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ هکتار با جمعیت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر با کارکرد‌های پشتیبان فعالیت‌های صنعتی و لحستیک سواحل، گردشگری، بازرگانی و گردشگری دریایی، احداث خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: شهر جدید خلیج‌فارس در مجاورت شهر بندرعباس، در زمینی به مساحت ۲۴۰۰ هکتار برای سکونت و‌بیش از ۱۵ هزار هکتار برای انواع فعالیت‌های اقتصادی، فن آوری، نمایشگاهی دانشی، سیاسی و فرهنگی با جمعیت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر؛ شهر جدید بریس در زمین به مساحت حدودی ۵ هزار هکتار با جمعیت پذیری ۱۰۰ هزار نفر به عنوان اولین شهر با کارکرد‌های تحقیقاتی و گردشگری وابسته نجوم و‌مطالعات فضایی در کنار آبزی‌پروری از جمله شهر‌های جدید ساحلی است.

او گفت: شهر جدید کوشک در زمینی به مساحت یک هزار هکتار با جمعیت‌پذیری ۱۰۰ هزار نفر با کارکرد‌های تامین خدمات و سکونت منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان، آبزی‌پروری و توسعه جوامع روستایی پیرامون و همچنین شهرک آفتاب در زمینی به مساحت ۸۶ هکتار با کارکرد گردشگری و پشتیبان جزیره کیش برنامه‌ریزی شده است.

غفوری تصریح کرد: فرآیند‌های مدیریت اجرایی و سرمایه گذاری این شهر‌های جدید آغاز شده است و در بخشی از این شهر‌های جدید نیز واحد‌های مسکونی و تجاری و سایر خدمات و زیرساخت‌های لازم در حال احداث است و برخی نیز در مرحله آماده‌سازی زمین قرار دارند.

غفوری از مجموعه توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران دعوت کرد تا در این کلان پروژه که به توسعه همه‌جانبه در جنوب و در کل ایران می‌انجامد کمک کنند و در منافع اقتصادی آن شریک شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: