کد خبر: ۴۱۳۶۹۹
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
0
مدیر پیشین برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به طور کلی با ورود متانول به صنعت سوخت کشور ناترازی بنزین برطرف خواهد شد.

متانول ناترازی بنزین را جبران می کند

شهاب‌الدین متاجی، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت:تبدیل متانول به بنزین، یک فرایند کاتالیستی است و در دو مرحله انجام می‌پذیرد به طوری که هزینه سرمایه‌گذاری برای تبدیل یک و نیم میلیون تن متانول در سال حدود ۴۰۰ میلیون دلار است و منجر به تولید حدود ۱۵۰۰۰ بشکه سوخت بنزین در روز می‌شود.

او افزود: همچنین فرایند برای تولید بنزین حدود ۴۲ در صد است، مثلا ۸۶۰۰۰۰ تن متانول تبدیل به ۳۶۱۲۰۰ تن بنزین می‌شود. بدین ترتیب به جای افزایش ۳ میلیون لیتر در روز، با تبدیل همان مقدار متانول، افزایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین بدست خواهد آمد. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به طور کلی با ورود متانول به صنعت سوخت کشور ناترازی بنزین برطرف خواهد شد.

متاجی اضافه کرد: با توجه به تفاوت قیمت بنزین و متانول، این کار سالانه حداقل ۲۵۰ میلیون دلار سود برای صنعت پالایش نفت در پی دارد.

به گفته مدیر پیشین برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، با ۸۶۰ هزار تن متانول ۹ میلیون لیتر ماده افزودنی بنزین تولید می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: