کد خبر: ۴۱۳۷۵۲
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۰
0
مدیرکل فاوا گفت: اطلاعات اقامتی افراد به صورت سیستماتیک اخذ خواهد شد تا مددجویان و خانه شهدا و ایثارگران از معافیت پرداخت هزینه قبوض استفاده کنند.

مرحله اول اجرای سیستماتیک طرح تخفیف قبوض اقشار آسیب پذیر اجرایی شد

دولت در همه کشور‌های جهان وظیفه حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه را دارد. دولت سیزدهم سال گذشته مانند دیگر کشور‌های جهان، در بند ل تبصره ماده واحده قانون بودجه مقرر کرد تا با شرط قرار گیری در گروه‌های کم مصرف و ثبت اطلاعات محل سکونت خانوار‌های مستضعف و آسیب‌پذیر جامعه در سامانه املاک و اسکان، این افراد مشمول برخورداری از تخفیف قبوض آب، برق و گاز شوند.

**خود اظهاری مبنای کاری یک سال گذشته
آزرم دهستانی مدیرکل فاوا وزارت نیرو درمورد نحوه اجرای طرح تخفیف قبوض برق، آب و گاز اعضای کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و بنیاد شهید با بیان اینکه در حال حاضر اطلاعات افراد از طریق ارگان‌های مربوطه و متولیان اخذ می‌شود که این یک اقدام سیستماتیک نیست گفت: هم اکنون افراد می‌توانند به کمیته امداد مراجعه کرده و با کد اشتراک از توانیر خدمات مورد نظر را دریافت کند. به بیان دیگر، در شرایط کنونی خود اظهاری غیر سیستماتیک توسط خود افراد و ارگان‌های مربوطه انجام می‌شود.

او با بیان اینکه دولت برای اینکه بتواند جامعه هدف خود را حداکثری کند، با پیاده‌سازی و به کار گرفتن ابزارها، زیرساخت‌ها و پایگاه‌های داده‌های مشترک بین دستگاه‌ها درصدد اجرای سیستماتیک طرح تخفیف قبوض است گفت: در مدل فعلی بسیاری از افراد تحت پوشش اطلاعی از این طرح ندارند و نمی‌توانند از آن استفاده کنند. با اجرای سیستماتیک طرح تخفیف قبوض می‌توان به افراد بیشتری این کمک تعلق گیرد.
**سامانه املاک و اسکان به یاری وزارت نیرو خواهد آمد

دهستانی درباره چگونگی احصاء محل سکونت و اطلاعات اشخاص برای اجرای طرح تخفیف قبوض به برخی ارگان‌ها بیان کرد: وزارت نیرو به منظور اعمال این تخفیفات برای جامعه هدف لازم است تا کنتور مشترکان مددجو و یا خانواده شهدا را داشته باشد.

وی بیان کرد: تاکنون نیازی به این دست اطلاعات در وزارت نیرو نبوده، این وزارتخانه نیز در سامانه‌های خود اطلاعات اقامتی افراد را نداشته است. تا امروز وزارت نیرو تنها با کد اشتراک افراد خدمات مورد نیاز را برای صدور قبوض در اختیار داشته است. اما باید در نظر داشت که مشترکینی هستند که اقامتگاه ثابتی ندارند و مستاجر هستند. پس برای حفظ اطلاعات اقامتی این افراد، مسئولیت اجرای طرح برعهده سامانه املاک و اسکان قرار گرفت.

او با بیان اینکه سامانه املاک و اسکان برای اجرای طرح تخفیف قبوض درحال آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم است، افزود: این سامانه در حال اخذ مجوز‌های لازم از دولت است. همچنین، برخی دستگاه‌ها مانند آموزش و پرورش و بانک مرکزی نیز برای تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان ورود کرده‌اند تا افراد بیشتری در این سامانه وارد و آدرس اقامتگاه خود را بروز کنند. البته همه ارگان‌ها به اطلاعات بروز اقامتگاه افراد برای سرویس‌دهی و خدمات احتیاج دارند. پس برای اجرای درست طرح تخفیف قبوض، مقرر شد تا اطلاعات مربوط مشترکین آب، برق و گاز در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

**موفقیت طرح تخفیف قبوض در گرو همکاری سازمان‌ها

مدیرکل فاوا وزارت نیرو با بیان اینکه تاکنون تعداد کمی از شهروندان اطلاعات خود را بر روی سامانه املاک و اسکان بارگذاری کرده‌اند، توضیح داد:، چون تاکنون دولت از طریق خود اظهاری شهروندان برای بارگذاری اطلاعات اقامتی بر روی سامانه املاک و اسکان اقدام کرده بود، این سامانه آنطور که باید تکمیل نشده است.

وی بیان کرد: طبق آخرین آمار اطلاعات اقامتی حدود ۵ هزار شهروند و مشترکین بر روی سامانه املاک و اسکان بارگذاری شده است. البته این یک اقدام زمانبر است که با تعامل بین سامانه مذکور و دیگر ارگان‌های نظام در حال اجرا است.

دهستانی در ادامه افزود: برای اینکه بتوان اجرای قانون طرح تخفیف قبوض را تسهیل کرد و جامعه هدف بیشتری را پوشش داد، از ارگان‌های مربوطه کمک گرفته شده است. به عنوان مثال کمیته امداد امام خمینی (ره) برای اطلاع‌رسانی به مددجویان زیر نظر خود از روش‌های خود استفاده می‌کند. همچنین، در ماه‌های اخیر همکاری مشترک و یک کارگروه مشترک بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت نیرو تشکیل شده است. این کارگروه برای اولین اقدام بروزرسانی اطلاعات سامانه املاک و اسکان راتوسط افراد جامعه هدف و هدایت آن‌ها به استفاده از این سامانه توسط ارگان‌های مربوطه، در نظر گرفته است.

او درخصوص نحوه کسب اطلاعات افراد جامعه هدف طرح نخفیف قبوض توسط ارگان‌ها در حال حاضر اظهار کرد: هم اکنون برای اجرای این طرح افراد جامعه هدف به عنوان مثال اطلاعاتی از قبیل کد ملی، کد اشتراک آب، برق و گاز را به کمیته امداد تحویل می‌دهند. سپس، این ارگان آن را در اختیار وزارت نیرو قرار می‌دهد و پس از آن این وزارتخانه طرح را بر روی افراد جامعه هدف پیاده می‌کند. البته هر ماه کمیته در سرویس اطلاعات تغییرات لازم را نیز اعمال می‌کند. به عنوان مثال می‌گوید ماهانه چه تعداد به افراد یک خانواده اضافه و یا چند نفر کم شده است. در بازگشت وزارت نیرو تخفیفات اعمال شده را به دستگاه مشمول قانون هدف طرح تخفیفات قبوض برق مانند کمیته امداد برمی‌گرداند.

مرحله اول اجرای سیستماتیک طرح تخفیف قبوض در استان البرز

مدیرکل فاوا وزارت نیرو درباره اولین اقدامات لازم برای اجرای طرح تخفیف قبوض گفت: برای مرحله اول تعاملات لازم با کمیته امداد شروع شده و ۱۵ خرداد برای اولین خروجی قابل بهره‌برداری در نظر گرفته شده است. البته در زمان بندی ممکن است چند روز کاری زودتر و یا چند روز کاری دیرتر خروجی قابل بهره‌بردای اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اواسط خرداد ماه برای اجرای طرح مذکور این طرح اجرا می‌شود گفت: داده‌های استعلامات بین دستگاه‌های دولتی باید مجوز لازم را از کارگره تعامل‌پذیری دولت اخذ کند و برای آن از زیرساخت دولت استفاده شود. این فرایند برای به نتیجه رسیدن حدود ۳ هفته زمان نیاز دارد، پس نیمه خرداد اولین خروجی قابل بهره‌رداری ارائه می‌شود.

دهستانی درباره لزوم اقدامات جامعه هدف برای استفاده از طرح تخفیف قبوض بیان کرد: تاکنون مردم از طریق ارگان‌های مربوطه که مشمول این قانون بوده‌اند، اقدامات لازم را انجام می‌دادند. اما در حال حاضر با یک برنامه‌ریزی انجام شده افراد هدایت می‌شوند که از یک درگاه مشخص که همان سامانه املاک و اسکان است، اطلاعات اقامتی خود را بارگذاری کنند گفت: برای همین امر نیز همه دستگاه‌ها با همکاری یکدیگر در تلاش هستند تا این سامانه را تکمیل کرده تا افراد از طریق یک درگاه اطلاعات را به دولت برسانند. همچنین، در این شیوه همه دستگا‌ها ارتباطات مورد نظر خود را با سامانه املاک و اسکان حفظ خواهد کرد.

او در توضیح نحوه اجرای مرحله‌ای طرح تخفیف قبوض توسط دولت اظهار کرد: طرح مذکور حال حاضر به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. البته می‌توان با اجرای آن پس از مدتی به صورت موازی چند ارگان نیز آن را پیش بُرد. با این تعریف کمیته امداد امام خمینی (ره) به عنوان اولین ارگان برای اجرای این طرح در نظر گرفته شد. برای مراحل بعدی میزان همکاری ارگان‌ها و تراکنش و ظرفیت‌سازی سامانه‌های بالادستی مانند سامانه املاک و اسکان مهم است.

مدیرکل فاوا وزارت نیرو در آخر افزود: برای مرحله اول ترجیح وزارت نیرو، اجرای سرویس مورد استفاده با کمیته امداد امام خمینی (ره) در یک استان بوده است که پس از آن و تایید مراحل در دیگر استان‌ها اجرایی شود. بدین منظور برای مرحله آغازین استان البرز در نظر گرفته شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: