کد خبر: ۴۱۳۷۷۵
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
0
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که همه طرح‌هایی که با حضور رئیس جمهور افتتاح شد حاصل آن افزایش کیفیت و سرعت شبکه و اینترنت می‌شود.

وعده وزیر ارتباطات؛ کیفیت و سرعت اینترنت افزایش پیدا می‌کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که همه طرح‌هایی که با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد برای توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی در کشور بود که حاصل آن افزایش کیفیت و سرعت شبکه و اینترنت می‌شود.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آستانه روز جهانی ارتباطات با حضور در گفت و گوی ویژه خبری شبکه خبر با اشاره به جلسه نظارت ستادی صبح سه شنبه رئیس جمهوری در وزارت ارتباطات گفت: ما در آستانه روز جهانی ارتباطات توفیق میزبانی رئیس جمهوری را داشتیم و همه طرح‌هایی که با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در کشور بود که حاصل آن افزایش کیفیت و سرعت شبکه و اینترنت می‌شود.

وی افزود: اولین پروژه‌ای که افتتاح شد، اتصال ۷ هزار و پانصدمین روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی از ابتدای دولت سیزدهم بود. ما از ابتدای دولت این کار را آغاز کردیم و الان بیش ۹۶ درصد روستا‌ها به لحاظ تعداد به شبکه ارتباطی پایدار و باکیفیت متصل هستند و به لحاظ جمعیتی هم قریب به ۹۹ درصد روستا‌ها تحت پوشش قرار گرفته اند.

زارع پور ادامه داد: روستا‌های متصل شده و باقی مانده عمدتا از جمله روستا‌های صعب العبور و دورافتاده هستند و گا‌ها برای اتصال یک روستا باید چند سایت راه اندازی شود و یا جاده و برق کشی انجام شود یا حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر فیبرنوری کشیده شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای همین تعداد روستا‌های متصل شده نیز قریب به ۴ هزار ۵۰۰ کیلومتر جاده، ۴ هزار کیلومتر شبکه برق و ۴ هزار ۲۰۰ کیلومتر فیبرنوری احداث شده است، تصریح کرد: ثمره ایجاد چنین زیرساختی در دور اول و دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و در دورافتاده‌ترین نقاط روستایی مشخص شد که ۹۹ درصد پوشش داشتیم و ۹۹ درصد استعلامات رای دهندگان به شکل برخط انجام شد.

وی تاکید کرد: زیرساختی که توسعه پیدا می‌کند بستری است برای هر نوع کار فناورانه مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات که نمونه دیگر آن بحث نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی است و هم اکنون ۹۵ درصد نسخه‌ها الکترونیک نوشته می‌شود و صد درصد الکترونیکی پیچیده می‌شود..

زارع پور در ادامه با اشاره به پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها گفت: ما پس از افتتاح این پروژه در استان قم که کل شهر‌های این استان تحت پوشش قرار گرفت، امروز نیز این پروژه در ۲۰ شهر دیگر کشور غیر از استان قم افتتاح و همزمان عملیات اجرایی در ۵۰ شهر دیگر آغاز شد.

وی افزود: در حال حاضر ۷ و نیم میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها قرار گرفته اند و برنامه ما این است که تا پایان سال میزان پوشش را به ۱۴ میلیون خانوار برسانیم که یعنی دو سوم کشور تحت پوشش قرار می‌گیرد و سال بعد نیز کل شهر‌های کشور تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وزیر ارتباطات با اشاره به ضروت اتصال به فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها نیز گفت: الان قریب به نیم میلیون نفر در مجموع از فیبرنوری و VDSL استفاده می‌کنند و برنامه ما این است که امسال این عدد را به ۲ میلیون برسانیم. البته دلیل این فاصله بین پوشش و اتصال این است که ما باید اول پوشش را ایجاد و زیرساخت را فراهم می‌کردیم و بعد فراخوان می‌دادیم. الان که به نقطه قابل قبولی از لحاظ پوشش رسیده ایم برنامه‌ای برای افزایش میزان اتصال به ۲ میلیون خانوار را تا پایان سال در دستور کار قرار داده ایم.

زارع پور با اشاره به دستور رییس جمهوری برای افزایش میزان اتصال در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها گفت: حالا با دستور رییس جمهوری باید به کمک همکارانم برنامه ریزی کنیم که میزان اتصال را تا پایان سال به بیش از ۲ میلیون خانوار برسانیم.

وی با بیان اینکه همزمان با توسعه لایه دسترسی با پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، شبکه انتقال و شبکه IP کشور نیز توسعه داده شد، افزود: تا الان با افتتاحی که انجام شد، تقریبا ظرفیت شبکه انتقال و شبکه IP کشور حدود دو برابر افزایش پیدا کرده است که در شبکه انتقال برای نخستین بار از تجهیزات انتقال نوری کاملا ایرانی استفاده شد که می‌توان گفت ۲۰ ترابایت از ظرفیت ایجاد شده که تقریبا یک سوم ظرفیت شبکه انتقال می‌شود هم اکنون با تجهیزات با کیفیت داخلی توسعه داده شد تا حالا ایران به جمع تعداد محدود کشور‌هایی که چنین تجهیزاتی می‌سازند اضافه شده باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: