رییس هیات عامل بر سود بالا و ریسک پایین تاکید کرد
کد خبر: ۴۱۳۷۸۸
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۰
0
رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی بر هدف گذاری سود بالا و ریسک پایین خبر داد و گفت: صندوق توسعه ملی مالک 33 درصد سهام بانک سیناست.

جذابیت‌های بانک سینا برای صندوق توسعه ملی

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با تقدیر از عملکرد بانک سینا پیش بینی کرد: مدیریت جدید بانک سینا این بانک را در تراز بانکی مدرن ارتقا خواهد داد. مهدی غضنفری در چهارمین همایش بین المللی صندوق توسعه ملی که در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به اینکه ۳۳ درصد سهام بانک سینا متعلق به این صندوق است، گفت: بر اساس تفکرات تیم مدیریتی جدید در بانک سینا، این بانک توانایی تبدیل شدن به بانکی مدرن در خاورمیانه را دارد.

صندوق توسعه ملی

اگرچه این خبر ساده به نظر می‌رسد، اما اهمیت آن دوچندان است و زمانی به اهمیت این خبر پی می‌بریم که از جایگاه صندوق توسعه ملی و بانک سینا با خبر شویم. اکنون این سوال پیش می‌آید که صندوق توسعه ملی چیست، چه اهمیتی دارد و رابطه این صندوق با بانک سینا چگونه است. صندوق توسعه ملی، صندوقی دولتی است که نقش صندوق ثروت ملی ایران را دارد. صندوق توسعه ملی، پس از تجربه ناموفق حساب ذخیره ارزی، بر اساس ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فراورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فراورده‌های نفتی تأسیس شد.

حساب ذخیره ارزی

اما نکته مهم اینجاست که چرا حساب ذخیره ارزی به صندوق توسعه ملی تبدیل شد. حساب ذخیره ارزی اهدافی نظیر ایجاد ثبات در میزان درآمد‌های حاصل از فروش نفت خام، تبدیل دارایی‌های حاصل از فروش نفت خام به دیگر انواع ذخایر و کاهش تلاطم‌های ارزی داشت. به عنوان مثال سرمایه‌گذاری در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از موارد قابل استفاده از صندوق ذخیره ارزی است. بر اساس قوانین برنامه سوم و چهارم توسعه، دولت در صورتی مجاز به برداشت از این حساب بود که درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به ارقام پیش‌بینی شده کاهش پیدا کند. همچنین برداشت از حساب ذخیره ارزی برای تأمین کسری ناشی از عواید غیرنفتی بودجه عمومی ممنوع بود.

بیشتر بخوانید:


فلسفه شکل‌گیری حساب ذخیره ارزی در ایران بیشتر در راستای تعدیل فشار‌های ناشی از نوسان قیمت نفت بر اقتصاد ملی بود تا ایجاد حساب پس‌انداز برای نسل‌های آینده کشور و حاکمیت این نگرش بر دیدگاه دولتمردان و برنامه‌ریزان کشور، نحوه عملکرد این حساب را به صورت مستقیم تحت تأثیر قرار داد. طرح ایجاد حساب ذخیره ارزی در قالب ماده ۶۰ قانون برنامه سوم توسعه کشور در سال ۱۳۷۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به دنبال آن، آیین‌نامه اجرایی آن نیز در آبان همان سال، از سوی هیات وزیران به تصویب رسید.

عملکرد حساب ذخیره ارزی

اگرچه حساب ذخیره ارزی با نیت خوبی تاسیس شد، اما انحراف در این حساب باعث شد تا حساب به صندوق تبدیل شود تا بتوان برداشت از آن را مشروط کرد. کافی است بدانیم دولت احمدی‌نژاد حساب ذخیره ارزی را با مقدار قابل توجهی موجودی از دولت محمد خاتمی تحویل گرفت و همزمان سیر صعودی قیمت نفت به نحو بی‌سابقه‌ای ادامه یافت. همسویی مجلس هفتم با دولت احمدی نژاد راه را برای استفاده بیشتر از این حساب هموار کرد و انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از سوی احمدی نژاد، نظارت بر برداشت‌های دولت از این حساب و چگونگی هزینه کرد آن را به حداقل رساند و کار بجایی رسید که محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۷ موجودی حساب ذخیره ارزی را محرمانه اعلام کرد. در حالی‌که کارشناسان خواستار تغییر در ترکیب هیئت امنای حساب ذخیره ارزی، برای کاهش قدرت دولت دربرداشت از آن شدند، محمود احمدی‌نژاد هیات امنا را منحل و اختیارات آن را به کمیسیون اقتصادی دولت واگذار کرد. این اقدام به تلاش وی برای برداشت راحت‌تر از حساب ذخیره ارزی تعبیر شد.

اولین اطلاع رسانی تاسف بار

در شرایطی که هیچ کس اطلاع دقیقی از حساب ذخیره ارزی نداشت، دولت دهم رفت و اولین اطلاع‌رسانی رسمی در خصوص صندوق ذخیره ارزی، در دولت یازدهم در ۲۲ مهر ۱۳۹۲ انجام شد و حسن روحانی به صراحت خالی بودن حساب ذخیره ارزی را مطرح کرد.

اهمیت صندوق و بانک

زمانی به اهمیت صندوق توسعه ملی بیشتر پی می‌بریم که بدانیم بر اساس تاکید مهدی غضنفری، صندوق با دوشرط سود بالا و ریسک پایین همچنان تسهیلات می‌دهد. وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی دو موضوع را در تسهیلات‌دهی یا مشارکت مد نظر قرار می‌دهد گفت: موضوع اول این است که صندوق باید سودآوری خوبی از مشارکت یا تسهیلات‌دهی داشته باشد و نکته دوم این که ریسک پروژه پایین باشد. وی ادامه داد: در گذشته صندوق صرفاً تسهیلات می‌داد، اما کاری که صندوق در بخش سرمایه‌گذاری می‌کند، بنگاه‌داری نیست بلکه سرمایه‌گذاری صندوق، سرمایه‌گذاری غیرمداخله‌ای است.

نقش بانک سینا در صندوق

هنگامی که این اهداف از سوی رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی مطرح می‌شود و مهدی غضنفری اعلام می‌کند که ۳۳ درصد سهام بانک سینا را دارد، تازه متوجه اهمیت بانک سینا در اقتصاد کشور می‌شویم. به عبارت بهتر صندوق توسعه ملی با خرید این اندازه از سهام بانک سینا، مشخص می‌کند که بانک سینا چقدر در اقتصاد کشور به ویژه صندوق توسعه ملی موثر است. تاکید رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی بر سودبالا و ریسک پایین، نشان می‌دهد که بانک سینا توانسته هر دو گزینه را پاس کند و جذابیت لازم برای صندوق را ایجاد کرده که منجر به خرید ۳۳ درصد سهام بانک سینا شده است.

تجلیل معنادار


اما اتفاقاتی که در چهارمین همایش بین المللی صندوق توسعه ملی رخ داد، نشان می‌دهد که بانک سینا چقدر اهمیت دارد. چرا که در بخش تجلیل از حامیان این همایش که با محوریت «نقش صندوق توسعه ملی در اجرای برنامه هفتم توسعه کشور» برگزار شد، از بانک سینا تقدیر به عمل آمد که علی ابدالی، سرپرست بانک سینا، این تقدیرنامه را از مهدی غضنفری، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، دریافت کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: