کد خبر: ۳۷۷۲۵۱
۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰
0
صاحب یک اغذیه فروشی می‌گوید: برای خرید رب باید در کنارش خوراک لوبیا، خوراک بادمجان و مربا و... هم برداریم تا ۱۰ شِل رب بدهند»
فروش رب گوجه فرنگی به شرط خرید کنسرو!
بعد از تغییرات یارانه‌ای اخیر شاهد افزایش قیمت برخی کالا‌ها غیر از کالا‌های مشمول طرح تغییر قیمت هستیم و نمی‌توان قیمت مشخصی را برای اجناس خوراکی در بازار مشهد در نظر گرفت.

با توجه به شرایط حاضر سری به سوپرمارکت‌ها می‌زنم تا به عنوان نزدیک‌ترین حلقه به مشتری در زنجیره فروش از نحوه تهیه اقلام و رسیدن آن به مشتری گزارشی تهیه کنم.

سفارش جدید نمی‌دهیم
وارد مغازه‌ای در منطقه آبکوه می‌شوم، صاحب مغازه می‌گوید: «من پنج شنبه هفته گذشته دو نوع کیک آوردم که هر دو افزایش قیمت زیادی داشته؛ کیک صبحانه‌ای که قبل از آن ۹ هزار تومان بود الان ۱۲ هزار تومان است، آن یکی هم ۳ هزار تومان بود الان ۷ هزار تومان قیمت خورده است». به قفسه‌های پشت سر من اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «بردار خودت نگاه کن!» وی مدعی است برای سفارش پفک نیز تماس گرفته، ولی چون پفک ۸ هزار تومانی را باید ۱۶ هزار تومان می‌خریده، سفارش جدید نداده است. خانمی که برای خرید وارد مغازه شده است، می‌گوید: «گرانی محدود به اقلام اعلام شده نیست، خیلی چیز‌ها ربطی به آن‌ها ندارد، ولی باز هم گران شده است».

نوشابه بدون دوغ گران‌تر است
پس از آن در حاشیه شهر وارد اغذیه فروشی می‌شوم، صدای صاحب مغازه را می‌شنوم؛ ولی در دید من نیست، بلند که می‌شود تازه او را می‌بینم، از او می‌پرسم در چند روز گذشته خرید جدید برای فروش داشته‌اید؟ جواب می‌دهد: «حقیقتاً آدم نمی‌داند خرید بکند یا نه! به دلیل چند قیمتی در بازار، هر کس به هر قیمت که می‌خواهد جنسش را می‌دهد، بعضی به قیمت قدیم می‌دهند، بعضی جدید، گروهی هم بین این قیمت‌ها».

در همین هنگام مرد جوانی وارد مغازه شد و یک ماءالشعیر از داخل یخچال برداشت، قیمتش را که پرسید فروشنده گفت: «۱۲هزار تومان»، مرد جوان با تعجب گفت: «واقعاً؟ من مثل این رو نزدیک خونه خودم ۱۶هزار تومان خریدم» فروشنده به من نگاه کرد و گفت: «ببین، این طوریه! الان من همین را دوباره بخواهم بخرم باید ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بخرم، چند روز جلوتر فروشش ۱۰ هزار تومان بود».

درباره نوشیدنی‌های دیگر سؤال کردم که گفت: «مثلا نوشابه، موقع خرید می‌گن ۵۰ تا نوشابه خانواده باید در کنارش پنج تا دوغ، پنج تا آب و پنج تا دلستر هم برداری، به این صورت یک قیمت دارد، فقط نوشابه بخواهی باید گران‌تر بخری، الان من این نوشابه را ۱۳ هزار تومان می‌فروشم، ولی اگر با آن شرایط قبول نکنم باید بیش از ۱۲ هزار تومان خودم بخرم، فروش هم نمی‌رود.»

در جواب سؤالم درباره قیمت رب و غذا‌های کنسروی گفت: «کنسرو ماهی قیمت رویش بالای ۳۰ هزار تومان است، ولی ما می‌خریم ۲۷ هزار تومان و ۲۸ هزار تومان می‌فروشیم، بیش از ۵۰ هزار تومان هم در بازار هست»، به قیمت فروشی که در پایین قفسه چسبانده است، اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «قبل‌تر فروشش ۲۵ هزار تومان بود، من همیشه سعی می‌کنم با کمترین سود بفروشم، ولی الان برای خرید جدید باید ۳۵ هزار تومان بخرم، برای رب هم مثل همان نوشیدنی است یعنی باید در کنارش خوراک لوبیا، خوراک بادمجان و مربا و… هم برداریم تا ۱۰ شِل رب بدهند».

لحظه‌ای مکث می‌کند و می‌گوید: «قیمت‌ها خیلی متفاوته، معلوم نیست قرار است چه بشود؛ نمی‌دانم».

در مغازه‌ای دیگر فروشنده می‌گوید: «کیک و کلوچه هر کدام ۲ تا ۳ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، مثلا ساده‌ترین کلوچه‌ای که ما ۳ هزار تومان می‌دادیم الان ۵ هزار تومان باید بفروشیم، حبوبات هم این روز‌ها افزایش قیمت داشته در حالی که ربطی به آن ۴ قلم ندارد»، خانمی که مقداری خرید انجام داده بود، گفت: «عدس ۳۵-۳۶ هزار تومان بود، ولی الان بیشتر از ۵۰ هزار تومان شده است.»

رب گوجه فرنگی به شرط خرید کنسرو
صاحب سوپرمارکتی در حاشیه میدان توحید نیز با اشاره به خرید شل‌های رب به شرط خرید کنسرو، به افزایش قیمت ۵ هزار تومانی آن اشاره می‌کند، همچنین در خصوص انواع سس‌ها نیز می‌گوید: «سسی که ۱۲ هزار تومان فروشش بوده است الان ۱۵ هزار تومانمی خریم»، در مغازه‌ای دیگر فروشنده به جعبه کیک‌های روی میزش اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «این‌ها را کیلویی می‌فروشم تا چند روز پیش کیلویی ۳۵ هزار تومان بود الان ۵۸ هزار تومان است، قیمت سایر کیک و بیسکویت‌ها هم ۲-۳ هزار تومانی بیشتر شده است، من فکر می‌کنم این به دلیل کاهش تولید کارخانه‌هاست، یکی از نزدیکانم که در کارخانه کیک و کلوچه کار می‌کند می‌گوید ما با یک سوم ظرفیت کار می‌کنیم».

۳ قیمت برای یک کالا

در هر منطقه قیمت چند کالای مشابه را پرسیدم و با سه قیمت متفاوت مواجه شدم برای نمونه یک بسته بیسکویت ۲۰۰ گرمی با سه قیمت متفاوت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۰ و ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسید، یک قوطی رب را با قیمت‌های ۲۸ هزار تومان، ۳۰ و ۳۵ هزار تومان نیز می‌توانستی بخری. به احتمال قوی در سایر مناطق با قیمت‌های دیگری هم قابل خرید است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: