February 2024 22 / پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۸۵۹۶۵
۲۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
0
شرکت بیمه البرز با قدمتی نزدیک به ۶۰ سال در ۲۸ تیرماه سال ۱۳۳۸ توسط بخش خصوصی با عنوان بیمه یورکشایرتاسیس و پس از مدتی به بیمه البرز تغییر نام داد.

اینجانب درمرخصی بدون حقوق از بیمه ایران هستم

درسال ۶۷ شرکت بیمه البرز به همراه دیگر شرکت‌های بیمه، ملی اعلام شد و در سال ۸۸ به عنوان اولین شرکت بیمه دولتی در بورس پذیرفته و ۸۰ درصد سهام آن واگذار شد و از یک شرکت بیمه دولتی به شرکت بیمه خصوصی تغییر مالکیت داد.

شرکت بیمه البرز هم اکنون با ۵۳ شعبه و بیش از دو هزار نماینده فعال، در سراسر کشور مشغول به فعالیت است.

این شرکت بیمه‌ای دارای بیشترین ظرفیت نگهداری در بین شرکت‌های بیمه خصوصی است.

درحال حاضر، محسن پورکیانی مدیرعامل شرکت بیمه البرز است.

در کارنامه کاری پورکیانی، سمت‌هایی همچون مدیر برنامه و بودجه شرکت بیمه ایران، مدیرعامل شرکت بیمه ایران معین، مامور کارگزاری بورس بیمه ایران، عضو هیأت مدیره شرکت بیمه ایران و رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت بیمه ایران هم به چشم می‌خورد.

دردوماه اخیر بحث‌هایی پیرامون بازنشستگی مدیرعامل کنونی بیمه البرز وشیوه عملکرد این شرکت مطرح شد بنابراین چابک آنلاین، با مدیرعامل شرکت بیمه البرز درباره چالش‌های مدیریت در یکی ازشرکت‌های بزرگ بیمه‌ای به گفتگو نشسته که از نظر می‌گذرد:

شرکت بیمه البرز درمرحله افزایش سرمایه قراردارد و سرمایه این شرکت از رقم ۲۸.۸۴۸ میلیارد ریال به رقم ۳۵.۰۰۰ ریال از محل سود انباشته و اندوخته سرمایه اتفاق می‌افتد، با توجه به نوع افزایش سرمایه چرا آورده نقدی ندارد و بیشتر از سود انباشته است؟

پورکیانی: موضوع افزایش سرمایه در شرکت‌های بیمه‌ای ظرفیت نگهداری شرکت‌ها را به عنوان مهم‌ترین زیرساخت گسترش فعالیت در بازار افزایش می‌دهد؛ بنابراین در شرایط خاص تورمی کشور به عنوان مؤلفه بسیار مهمی در راستای ارتقای منافع ذینفعان و حفظ و ارتقای مزایای رقابتی شرکت در بازار مورد توجه ویژه هیأت مدیره شرکت بیمه البرز است.

برهمین اساس شرکت بیمه البرز در راستای تقویت زیرساخت‌های خود، تلاش جدی برای تقویت و افزایش ظرفیت نگهداری انجام داده تا به راحتی بتواند در راستای تحصیل و نگهداشت پورتفو‌های بزرگ نزد شرکت، اقدام کند؛ بنابراین شرکت بیمه البرز در چند سال اخیر در راستای گسترش زیرساخت‌های شرکت به این مقوله به صورت جدی توجه کرده و درحال حاضر نیز با توجه به تصمیمات هیأت مدیره، مرحله دیگری از افزایش سرمایه در دستور کار هیأت مدیره قرار گرفته است.

اما در رابطه با بخش دوم پرسش، باید عرض کنم که این موضوع بر می‌گردد به اختیاری که هیات مدیره از مصوبه مجمع عمومی در سال ۱۳۹۸ برای افزایش سرمایه گرفته است.

زیرا همانگونه که می‌دانید، براساس تبصره ماده ۱۶۱ قانون تجارت، هیات مدیره گزارش توجیهی درخصوص افزایش سرمایه را در اختیار بازرس قانونی قرار می‌دهد و بعد از رسیدگی بازرس قانونی در اختیار مجمع قرار می‌گیرد و مجمع نیز در این خصوص تصمیم می‌گیرد.

نگاه مجمع عمومی بیمه البرز در سال ۹۸ این بوده که برای ظرفیت سازی از داخل شرکت اقدام کرده و از ظرفیت موجود در مقوله تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت با توجه به معافیت‌های مالیاتی و همچنین سود تقسیم نشده استفاده کند و به دنبال استفاده از منابع خارجی از محل آورده نقدی نبوده است.

نکته دیگری که به درستی مورد توجه هیأت مدیره و مجمع عمومی قرار گرفت، صورت جریان نقدینگی شرکت بود.

آمار موجود حاکی از آن است که جریان نقدینگی بیمه البرز از میانگین متوسط صنعت بسیار بیشتر بوده است.

چنانچه صورت جریان نقدینگی بیمه البرز را در سال گذشته با دوره‌های گذشته مقایسه کنید متوجه می‌شوید که جریان نقدینگی سیالی در شرکت ایجاد شده است؛ بنابراین مدیریت بهینه این منابع باعث شده تا بتوان بر منابع داخلی تکیه کرده و ضرورتی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و ایجاد فشار برای سهامداران وجود نداشته است.

درحال حاضر یکی از موضوعاتی که مزیت رقابتی شرکت بیمه را در بازار پرتفوی‌های بزرگ صنعت بیمه به وجود می‌آورد، ظرفیت نگهداری شرکت است.

زیرا درآیین نامه ۵۱ شورایعالی بیمه ارتباط با پرتفوی‌های بزرگ بیان شده که هرشرکت می‌تواند حداکثر تا معادل ظرفیت نگهداری را نزد خود نگاه داشته و ملزم است تا مابقی را به سایر شرکت‌های بیمه واگذار کند.

براین اساس، هرشرکتی که ظرفیت نگهداری پایین تری داشته باشد، مجبور می‌شود پروژه‌های بزرگ را به علت ریسک زیاد و ظرفیت نگهداری پایین به شرکت‌های بیمه دیگر منتقل کند.

با توجه به این ساختار قانونی، شرکت بیمه البرز برای اینکه بتواند در پرتفوی‌های بزرگ نقش آفرین شود باید ظرفیت نگهداری خود را بالا ببرد تا بتواند بخش عمده‌ای از پرتفو‌های بزرگ را در داخل شرکت حفظ کند و این موضوع به عنوان یکی از استراتژی‌های شرکت و هیأت مدیره در چند سال اخیر بوده است.

تجدید ارزیابی که درسال ۹۸ شکل گرفته از محل دارایی ثابت بوده، اما درحال حاضر، نقشه راه جدیدی از سوی هیات مدیره برای افزایش سرمایه طراحی شده که زیر ساخت شرکت را به گونه‌ای تقویت کند تا بیمه البرز همواره جزء رتبه‌های یک و دو بازار بوده و بتواند در بازار صنعت بیمه نقش برجسته و تاثیرگذاری را در پرتفوی‌های بزرگ وهمچنین بیمه‌های خرد داشته باشد.

چرا با توجه به گزارش حسابرس در مورد اختلاف نظر برسر صرافی دلا میرگلد، هنوز پرونده این موضوع باز است؟

پورکیانی: حسب شکایت بیمه البرز، این پرونده در حال حاضر در مرجع قضایی در هر دو بخش کیفری و حقوقی مطرح و در جریان است و روند قضایی این پرونده‌ها طولانی و زمان بر است.

البته که ما به عنوان هیأت مدیره در راستای حفظ حقوق شرکت و ذینفعان آن به صورت مستمر موضوع را مورد پیگیری قرارمی دهیم، ولی دادگاه و فرآیند رسیدگی آن، خارج از اختیار شرکت است.

به استناد قانون برای قطعی شدن رای نیاز است تا پروسه تعیین وقت رسیدگی، صدور رای بدوی، تجدید نظر و اعتراض طرفین دعوا به صورت کامل طی شود و تا زمانی که این پروسه قانونی تمام نشود، نمی‌توان در خصوص اینکه پرونده به نتیجه نرسیده، اظهار نظر کرد.

فرآیند رسیدگی خارج از اختیار شرکت است و اگر نمی‌خواستیم پیگیری کنیم، اصلا شکایت نمی‌کردیم.

تیم مدیریت فعلی شرکت بیمه البرزدر همان بدو قبول مسئولیت به این موضوع توجه کرد و تنها سه ماه بعد از انتخاب هیات مدیره، شکایت کیفری را مطرح کرد و شکایت را که قبلا تنها از جنبه حقوقی انجام شده بود، از حیث کیفری نیز مطرح کرد تا بتواند از تمامی ظرفیت‌های قانونی برای حراست از منافع ذینفعان بهره برداری کند.

درحال حاضر برای پرونده حقوقی، رای بدوی صادرشده و به تجدید نظر رفته، و روندکیفری در مرحله بازپرسی است.

با توجه به نامه اخیر بیمه ایران به شما آیا قانونا مشمول بازگشت به بیمه ایران هستید؟

پورکیانی: جهت اطلاع باید عرض کنم که موضوع نامه شرکت بیمه ایران، صرفاً توصیه‌ای بود.

زیرا اینجانب در وضعیت مرخصی بدون حقوق از بیمه ایران هستم و به استناد تبصره ۱ ماده ۸۴، کارکنان دستگاه‌های اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری با موافقت دستگاه‌های خود می‌توانند حداکثر ۳ سال مرخصی بدون حقوق استفاده کنند و این مدت تا ۵ سال قابل افزایش است.

بنابراین، این موضوع جزء حقوق قانونی هر کارمند است و در صورت تمایل وی و تأیید سازمان می‌تواند از آن استفاده کند.

از سوی دیگر، هر فرد درحالت مرخصی بدون حقوق از یک سازمان، هیچگونه حقوق و مزایایی از سازمان دریافت نمی‌کند و به استناد ماده ۳۹ آیین نامه اجرایی ماده ۸۴ این دوره جزء سابقه خدمت وی در دستگاه تلقی نمی‌شود، بنابراین درحالت اشتغال قرار ندارد.

قانونگذار در مفاد قانون برنامه ششم توسعه و همچنین مفاد ماده قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون ممنوعیت ۲ شغل، ضمن استناد به تعریف شغل در قانون، با توجه به این واقعیت که مرخصی بدون حقوق مقوله پست سازمانی، دریافت حقوق مزایا و همچنین اشتغال به کار در سازمان را شامل نشده است، مرخصی بدون حقوق را تابع قانون ممنوعیت ۲ شغل ندانسته و بنابراین موضوع حالت مرخصی مشمول قانون ممنوعیت بیش از یک شغل را شامل نمی‌شود.

درخصوص موضوع بازنشستگی هم، عرف این است که هیچ سازمانی از کارمند خود سوال نمی‌کند که آیا تمایل به بازنشستگی دارد و برای انجام تکالیف قانونی خود، درموعد مقرر حکم بازنشستگی کارمند را صادر می‌کند.

با وجود افزایش جدی هزینه‌های اداری در سه ماه اول، چرا سود خالص شرکت فقط ۷ درصد رشد کرده و بین هزینه جاری و سود عایدی تناسبی وجود ندارد؟

پورکیانی: صورت‌های مالی سه ماهه وشش ماهه به علت تقدم و تاخر رویداد‌های بیمه گری ماهیت موقت داشته و با توجه به اینکه بعضی از بیمه نامه‌ها در دوره قبل صادر شده و قسمتی از معاملات فصلی در دفاتر مالی منعکس می‌شود، برای ارزیابی سنجش عملکرد به اندازه صورت‌های مالی سالیانه قابل استناد نیست.

بنابراین، برای انجام مقایسه منصفانه باید عملکرد سه ماهه با دوره ۳ ماهه مشابه صورت گیرد تا بررسی روند فعالیت‌های بیمه گری را با دقت بیشتر و بیطرفانه انجام دهیم و به بیان حسابداری، باید اصل تطابق را رعایت کنیم.

با این وجود، خوشبختانه این نوید را می‌دهم که شرکت بیمه البرز مطابق با اطلاعات ۶ ماهه خود که در کدال منتشر شده، علاوه بر تحقق بودجه مصوب، به سود آوری مناسبی هم رسیده است؛ بنابراین می‌توان گفت که به حالت بهینه نسبت‌های مالی دست یافته و کارآیی مناسب هزینه و اثربخشی عملکرد مالی محقق شده است.

بر این اساس، متوسط افزایش هزینه‌های اداری شرکت از متوسط صنعت و سایر نرخ‌های تورمی بسیار پایین تربوده و توازن مورد نظر شما را نشان می‌دهد.

آیا در بررسی عملکرد هیات مدیره قبلی به مواردی مغایر با قانون برخورد داشته اید؟

پورکیانی: اینجانب به عنوان مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت می‌توانم در پاسخ به پرسش جنابعالی به وجود حسابرس و بازرسی قانونی در شرکت و برگزاری مجمع عمومی و تسویه حساب مدیران اشاره کنم و چنانچه تخلفی وجود داشته عملاً موضوعات را می‌توان در صورت‌های مالی و گزارش حسابرسی و بازرسی مشاهده کرد، ولی خوشبختانه اینجانب به صورت صریح با این موضوع برخوردی نداشته ام.

واقعیت این است که صورت‌های مالی آن سال‌ها در مجامع مربوطه رسیدگی و تصویب شده و نیازی به کنکاش در جزئیات این صورت‌ها با این ذهنیت وجود نداشته است.

با این وجود، در موضوعاتی نظیر صرافی دلامیرگلد که مورد سوال واقع شده و نیاز به بررسی ویژه داشته اند، طرح دعوا شده و از طریق مراجع قضایی در حال دادرسی هستند و ما نیز حسب وظایف قانونی خود در حال پیگیری هستیم.

یکی ازمشکلات صنعت بیمه، عدم ارتباط با سازمان‌های دولتی دیگراست، چرا عملکرد صنعت بیمه در ارتباط با سازمان‌های دیگر ضعیف است؟

پورکیانی: این مشکل هم فرهنگی و هم سیستمی است، یعنی سیستم‌های یکپارچه ایجاد نشده که بتوانند ازاطلاعات و داده‌های همدیگر استفاده کنند و لازم است که شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی دراین زمینه فعال باشند و این ارتباط را با سازمان‌هایی که به داده آن‌ها نیاز دارند برقرارکنند.

در قانون بیمه شخص ثالث، بحثی است به اسم تبادل اطلاعات در رابطه با حوادث رانندگی در ماده ۴۷ و ۴۳ که آنجا اشاره می‌کند برای مدیریت حوادث باید سامانه‌هایی وجود داشته باشد و در این سامانه‌ها تبادل اطلاعات انجام شود.

اما تبادل اطلاعات نیاز به زیر ساخت دارد و آیا این زیرساخت در تمام نهاد‌های کشوروجود دارد که این تبادل شکل بگیرد؟

پورکیانی: شاید بیمه مرکزی برای کاهش قیمت تمام شده با توجه به اینکه زیرساخت آن را دارد، این امکان را داشته باشد که این اطلاعات را بگیرد، ولی طرف مقابل هم باید زیرساختی داشته باشد و درکنار آن آمادگی انتقال این داده را نیز داشته باشد؛ بنابراین نیاز است تا تغییراتی در این ساختار صورت بگیرد که بخشی فرهنگی و بخشی سیستمی است.

بعضا در سازمان‌هایی که داده و سامانه‌های لازم ایجاد شده، اطلاعات خود را به نام محرمانه بودن منتشر نمی‌کنند یا بابت انتقال اطلاعات مبلغی دریافت می‌کنند که این رفتار با دولت الکترونیک همخوانی ندارد و درصورت رفع این مشکلات، جایگاه صنعت بیمه تقویت شده ودرتصمیماتی که بیمه نیز از بازیگران اصلی به شمار می‌رود، به مرور زمان این ارتباط و اثربخشی ایجاد و تقویت خواهد شد.

درخصوص دخالت سهامداران در پرتفوی شرکت‌های بیمه‌ای، گفته می‌شود که بخش مهمی از پرتفوی شرکت‌هااز سوی سهامدار عمده تامین می‌شود که این پرتفوی‌ها با نرخ‌های پایین به شرکت‌های بیمه‌ای داده می‌شود، راهکار خروج از این وضعیت چیست؟

پورکیانی: درخصوص سایر شرکت‌ها نمی‌توانم اظهارنظر کنم، ولی اگرشرکتی حرفه‌ای رفتار کرده و بخواهد یک پوشش آتش سوزی یا مهندسی حتی برای سهامدار عمده خود هم صادر کند قاعدتا باید فرآیند حرفه‌ای را طی کند، زیرا این یک قاعده کلی است.

وقتی سهامدار نرخ غیر فنی بخواهد و شرکت بیمه بپذیرد باعث ورشکستگی یا ضرر و زیان آن شرکت می‌شود و درکل دو طرف باید در یک چارچوب منطقی به همدیگر نگاه کنند ودر چارچوب بنگاه داری با هم صحبت کنند و اگر نرخ شرکت بیمه نرخی فنی است و برروی آن نرخ پافشاری می‌کند سهامدار فشار نیاورد، چون در صورت انجام این کار، زیان آن در آینده از یک کانال دیگر به خود سهامدار برمی گردد.

خوشبختانه در بیمه البرز تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده و سهامدارعمده کاملا منطقی بوده و چنین انتظاراتی ندارد و، چون سهامدار عمده خود یک بنگاه اقتصادی است، با دید حرفه‌ای و در چارچوب بنگاه داری به شرکت نگاه می‌کند.

به نظر شما چه راهکاری برای درک بهتر محصولات صنعت بیمه در جامعه وجود دارد؟

پورکیانی: تبلیغات به خودی خود برای بنگاه‌های اقتصادی ارزش خاصی ندارد و نیاز است تا اثربخشی هزینه‌هایی تبلیغاتی بر عملکرد شرکت مورد ارزیابی قرار گرفته و در این خصوص تصمیم گیری شود.

قاعدتا اثر تبلیغات باید از هر دو جنبه فروش و سود شرکت‌ها مورد بررسی قرار گیرد و حد بهینه آن با برقراری توازن بین هزینه‌های تبلیغاتی و میزان بهبود در این دو متغیر مشخص شود.

تبلیغات در شرایط فعلی صنعت، دو وجه دارد یک وجه برندینگ برای گسترش نفوذ در بازار است وشرکت‌های جدیدی که تاسیس می‌شوند نیاز دارند تا اول نام تجاری و لگوی خود را برند کنند.

وجه دوم تبلیغات، این است که صنعت بیمه نباید درخصوص محصول تبلیغ کند و تبلیغات خود را بیشتر باید دروجه خدمت متمرکز کند زیرا، محصول صنعت بیمه خسارت است نه فروش؛ بنابراین فارغ از فضای تبلیغی و هیجاناتی که شرکت به بازار وارد می‌سازد باید بررسی کند که آیا این امکان را دارد تا خدمات مناسب به مردم ارائه دهد یا خیر و در صورت مثبت بودن از تبلیغات برای ارتقای سطح فعالیت خود در بازار بهره برداری کند.

با توجه به ساختار صنعت بیمه، به نظر می‌رسد تبلیغات شرکت‌های جدید از اثربخشی لازم برخوردار نباشد؛ چون برخی از شرکت‌های جدید، از ارزش پایین برند برخوردار بوده و کسی آن‌ها را نمی‌شناسد، ولی شرکت‌هایی که قدیمی‌تر وشناخته شده‌تر هستند، با توجه به ارزش برند خود می‌توانند برخورد حرفه‌ای تری با هزینه‌های تبلیغاتی داشته و توازن مطلوب در هزینه‌های تبلیغاتی خود را ایجاد کنند؛ بنابراین هرشرکتی متناسب با وضعیت جاری و ارزش برندی که دارد باید تبلیغات خود را انجام دهد، ولی درمجموع تبلیغات وهزینه‌هایی که دراین مسیر می‌شود باید در راستای رسیدن به شاخص‌ها و برنامه‌های مورد نظر هرشرکت باشد.

شرکت بیمه البرز علاوه بر تبلیغ محصول که در کل صنعت رایج است، توجه ویژه‌ای به تنوع ارائه خدمات به مشتریان داشته و این تمایز را در تبلیغات خود به مشتری گوشزد می‌کند.

زیرا موفقیت همزمان در این دو وجه است که می‌تواند ضریب وفاداری رابطه مشتری با شرکت بیمه البرز و ماندگاری وی با بیمه البرز را نسبت به سایر شرکت‌ها افزایش دهد؛ بنابراین اگر رابطه موجود بین هزینه تبلیغات شرکت‌های بیمه و رشد پرتفو را به صورت دوطرفه بررسی کنید، خواهید دید که بیمه البرز به تناسب تبلیغاتی که انجام داده پرتفوی خود را افزایش داده و بخش عمده‌ای ازاین پرتفوی مربوط به پایداری مشتریان قبلی شرکت است که خدمت از شرکت گرفته و رضایت آنان ازتنوع محصولات و کیفیت خدمات دریافتی، عامل اصلی توصیه بیمه البرز به سایرین بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها