کد خبر: ۳۸۷۵۹۸
۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
0
مارک کلی (Mark Kelly)، فضانورد سابق ناسا بار دیگر به مجلس سنای ایالات متحده آمریکا راه یافت.

فضانورد قدیمی ناسا در مجلس سنای آمریکا

این سناتور آریزونایی، موفق به شکست بلیک مسترز (Blake Masters)، رقیب جمهوری‌خواه خود شد.
مارک کلی، سناتور فعلی دموکرات ایالت آریزونا، رقیب جمهوری‌خواه خود بلیک مسترز را شکست داده است.

طبق گزارش ان‌بی‌سی نیوز که در حال حاضر هیچ راهی برای پیروزی مسترز نمی‌بیند، جمعه شب (۱۱ نوامبر)، کلی با بیش از ۱۲۰ هزار رای و حدود ۳۹۴ هزار رای باقی مانده برای شمارش، از رقیب خود جلو زد.

کلی این خبر را از طریق توییتر خود جشن گرفت و از شهروندان آریزونا تشکر کرد.

او اولین بار در سال ۲۰۲۰ به مجلس سنا راه یافت و تبدیل به چهارمین فضانورد سابق ناسا شد که توانسته در کنگره آمریکا یک کرسی کسب کند. او در سال ۲۰۲۰، مارتا مک‌سالی (Martha McSally) جمهوری‌خواه را شکست داد.

کلی در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک کاندیدا برای فضانوردی به ناسا پیوست و با برادر دوقلویش اسکات هم کلاس شد. مارک کلی در مجموع ۵۴ روز را خارج از زمین در چهار ماموریت شاتل فضایی گذرانده که آخرین مورد از این ماموریت‌ها در سال ۲۰۱۱ انجام شد.

او در همان سال از ناسا بازنشسته شد، اما نقشی کلیدی در ماموریت حماسی ۱۱ ماهه برادرش اسکات در ایستگاه فضایی بین‌المللی ایفا کرد که از اواخر مارس ۲۰۱۵ تا اوایل مارس ۲۰۱۶ ادامه داشت. دانشمندان داده‌های پزشکی و فیزیولوژیکی این دو برادر دوقلو را جمع‌آوری کردند که یکی در فضا و دیگری روی زمین حضور داشت تا اثرات ماموریت‌های فضایی طولانی را بر بدن انسان بسنجند.

اسکات کلی در ماه آوریل سال ۲۰۱۶، اندکی پس از پایان ماموریتش، از ناسا بازنشسته شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: