کد خبر: ۳۸۱۵۹۵
۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
0
در هفته اول مردادماه سه اتفاق مهم در باازر‌های مالی ثبت شد. در این هفته نرخ سود در بازار بین بانکی افت بی سابقه داشته و نرخ سود در بازار باز به رکورد خود در تاریخ برگزاری این بازار رسید. اتفاق مهم دیگر در بازار اولیه اوراق بدهی ثبت شده که به کاهش بی سابقه معاملات در این بازار دلالت دارد
سه اتفاق مهم در بازار‌های مالی هفته ششم مرداد
نرخ سود در بازار‌های مالی در هر هفته از اهمیت بسزایی برخوردار است. تغییرات نرخ سود در این معاملات به شکلی است که تغییر در این شاخص‌ها المانی از تغییرات معاملات به شمار می‌آید. یکی از این بازار ها، بازار بین بانکی است که نرخ سود در آن به نوعی قیمت پول تلقی می‌شود. پایین آمدن این شاخص در هفته اخیر به نوعی تلقی کاهش قیمت پول در این مقطع خواهد بود.

در هفته‌های اخیر روند نرخ سود در برخی بازار‌ها صعودی بوده است. در این بازار‌ها مسیر معاملات تغییرات قابل تجهی داشته و در بازار باز به رکورد بی سابقه‌ای رسیده است.

ثبات نرخ سود در بازار اولیه
در بازار اولیه اوراق بدهی، دولت به منظور تامین کسری بودجه می‌تواند اوراق خود را به مشتریان خود عرضه کرده و آن را به فروش برساند. در این بازار مشتری اوراق غالبا بانک‌ها و بورسی‌ها هستند. هرچه دولت اوراق بیشتری را در این معاملات به فروش برساند از لحاظ تورمی امری مهعم تلقی شده و بیشتر موجب جلوگیری از رشد تورم خواهد شد.

در همین رابطه داده‌های بانک مرکزی در این هفته نشان می‌دهد در دهمین مرحله حراج اوراق ۴۶۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شده که کف این شاخص در سال جاری قلمداد می‌شود. نکته مهم دیگر در باب معاملات اینت هفته سهم صفر بانک‌ها در مشارکت در این بازار بوده است.

در ادامه محاسبات نیز نشان می‌دهد نرخ سود موزون در بازار برابر با ۲۱.۹۱ درصد بوده که البته با دو هفته قبل تغییر چندانی را ثبت نکرده است.

رکوردزنی نرخ سود در بازار باز
بانک‌ها می‌توانند اوراق خریداری شده در بازار اولیه را در بازار باز مورد معامله قرار دهند. در این بازار بانک مرکزی اوراق از بانک‌ها خریداری کرده و این نهاد‌های مالی نیز باید در سررسید معلوم و با نرخ سود مشخص آن‌ها را دوباره از بانک مرکزی بخرند. این بده بستان در بازار باز به نوعی بسط نقدینگی در این معاملات تلقی می‌شود که در ۵ هفته متوالی در سطح ۶۰ همت ثابت مانده است.

نرخ سود در این بازار برابر با ۲۱.۵ درصد بوده که بیشترین سطح را در بازه برگزاری بازار باز داشته است.

افت بی سابقه نرخ سود بین بانکی در سال ۱۴۰۱
نرخ سود بین بانکی در این هفته با ۰.۱۸ واحد درصد کاهش به ۲۱.۱۳ درصد رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد این بیشترین افت نرخ سود بین بانکی در سال جاری به شمار می‌آید.

به موازات کنترل نرخ سود بین بانکی برای نجات بورس این شاخص در اولین هفته مرداد ماه کاهشی شد. متغیر مهم اقتصادی در کشور در بازار شبانه کشف می‌شود در این بازار بانک‌های دارای کسری از نهاد‌های مالی دارای مازاد استقراض نقدینگی می‌کنند.

نرخ سود وام دهی بانک‌ها در این بازار در دامنه ۱۴ تا ۲۲ درصد قرار داشته که سقف آن را بانک مرکزی تعیین می‌کند. اعتبارات قاعده‌مند همان مداخله بانک مرکزی در این بازار بوده که با نرخ سود سقف ثبت می‌شود. این رقم در هفته اول مرداد ماه برابر با ۱۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که تقریبا کاهشی ۵۰ درصدی داشته است. با این حال نرخ سود در این بازار سیری نزولی گرفته و احتمالا در جهت سقوط قرار بگیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: