کد خبر: ۳۸۱۵۹۷
۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰
0
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش بینی میزان خسارت به بخش کشاورزی حدود ۱۰هزار میلیارد تومان است، گفت: با توجه به شرایط جوی، روند گزارشات همچنان ادامه دارد و احتمال می‌رود تا نهایی شدن گزارش‌ها، این عدد افزایش یابد.
پیش‌بینی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت سیل به بخش کشاورزی
سید جواد ساداتی‌نژاد عصر روز شنبه در نشست بررسی میزان خسارت وارده به باغات شهرستان دماوند که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: حادثه‌ای که طی دو روز گذشته در شهرستان دماوند اتفاق افتاد، در بخش کشاورزی نیز خسارت‌هایی وارد کرد و متاسفانه نتیجه تلاش کشاورزان زحمت کش آسیب دید.

وی ادامه داد: کشاورزان با تلاش یک سال زحمت می‌کشند تا محصولی را به ثمر برسانند که یک سال هم اقلیم یاری می‌کند، اما در پایان فصل که زمان برداشت محصول است چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد؛ حوادث غیر مترقبه پیش می‌آید و باید آماده باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه باغات شهرستان دماوند همچون نمایشگاهی بسیار جذاب و زیبا هستند، خاطرنشان کرد: کسی که بخواهد کیفیت باغداری را در ایران ببیند، دماوند از نظر تنوع، کیفیت و طعم بسیار مطلوب است؛ حدود ۹هزار هکتار باغات مدرن در این منطقه وجود دارد و اتفاقی که اکنون رخ داده جای نگرانی دارد، اما تمام تلاش ما این است که در کنار کشاورزان منطقه باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی میزان خسارت به بخش کشاورزی در کشور ابتدا ۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود، ولی اکنون که سیل استان‌های زیادی را درگیر کرده، حدود ۱۰هزار میلیارد تومان برآورد خسارت پیش بینی شده است، گفت: با توجه به شرایط جوی، روند گزارشات همچنان ادامه دارد و احتمال می‌رود تا نهایی شدن گزارش‌ها در بخش کشاورزی، این عدد افزایش یابد.

ساداتی‌نژاد با تاکید براینکه گزارش خسارات شهرستان را در جلسه هیات دولت و مکاتبات لازم را با سازمان مدیریت بحران انجام خواهیم داد، گفت: جبران خسارت باغداران چند بخش دارد که یک بخش آن امهال تسهیلات برای باغداران است؛ چراکه اکنون کشاورز به دنبال فروش محصول خود بود تا تسهیلاتی دریافتی را با فروش محصولات پرداخت کند، اما اکنون محصولی ندارد که باید در ابتدا امهال تسهیلات صورت گیرد تا نگرانی باغدار برطرف شود.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر باید تسهیلات لازم نیز برای باغدار فراهم شود تا کشاورز بتواند امورات خود را بگذراند، گفت: از دیگر اقداماتی که می‌توان برای باغداران انجام داد، نوسازی باغات فرسوده است که نیازمند کمک‌های امنیتی و اعتباری است و باید اقداماتی همچون احداث سایبان با ایجاد تسهیلات مطلوب برای باغدار در دستور کار قرار دهیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اگر تعدادی از باغداران اقدام به نوسازی باغات کنند، قطعا دیگر باغداران برای حفظ محصولات خود، پیشگام خواهد شد، گفت: در بحث شیلات، زنبور عسل و دام‌ها نیز برآورد خسارت صورت گیرد تا با پیگیری از سوی سازمان مدیریت بحران، حامی کشاورزان باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی به موضوع آبخیزداری و مرمت قنوات اشاره کرد و افزود: برخی باغات را باید آبرسانی کنیم تا رسوب برداری شده و موجب خفگی درختان نشود؛ تسهیلات لازم و ویژه‌ای به بخش آبخیزداری دو شهرستان دماوند و فیروزکوه به ویژه مناطق سیل زده و خسارت دیده در دستور کار قرار می‌گیرد.

ساداتی‌نژاد همچنین به استقرار سامانه ضد تگرگ در این منطقه تاکید کرد و خواستار پیگیری ایجاد این سامانه منطقه شد و گفت: موضوع خسارت به نهاده‌های دام، سوخت تراکتور و همچنین حوزه عشایر نیز بررسی و اعلام شود.

مشکلات بخش کشاورزی دو شهرستان بحث آبخیزداری است

سیداحمد رسولی نژاد، نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده ما در بخش کشاورزی دو شهرستان بحث آبخیزداری است؛ با توجه به اینکه عمده مراتع شهرستان‌های استان تهران در فیروزکوه و دماوند قرار دارد بودجه ۲.۵ میلیارد تومانی به فیروزکوه و ۳میلیارد تومانی به دماوند کافی نیست.

وی با بیان اینکه شرایط در منطقه به گونه‌ای است که هر بارندگی صورت گیرد تبدیل به سیل عظیم شده و خسارت سنگین وارد می‌کند، گفت: شب گذشته در دو شهرستان پاکسازی مسیر‌های سیل زده توسط تیم‌های امدادی و عملیاتی صورت گرفت، ولی با وجود بارش مجدد باران، تمامی زحماتی از بین رفت؛ اگر موضوع آبخیزداری برطرف نشود، این مشکل وجود دارد.

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی به موضوع تگرگ و سرما زدگی باغات شهرستان اشاره کرد و گفت: این موضوع هرساله در منطقه شاهد هستیم؛ با تدبیر دولت خوشبختانه موضوع صادرات سیب دماوند حل شده، ولی اکنون سیبی برای صادرات وجود ندارد.

رسولی نژاد ادامه داد: ۹۰درصد تولید سیب استان تهران در دماوند است؛ اکنون روستای جابان و سربندان و دیگر روستا‌های اطراف درگیر خسارت‌های سیل هستند که باید تدبیر شود.

این مقام مسئول به موضوع بیمه باغداران اشاره کرد و گفت: اکنون حدود ۳۰درصد باغداران شهرستان بیمه هستند و می‌توانند خسارت‌ها را دریافت کنند، ولی ما بقی را چه باید کرد و از سوی دیگر چه راهکاری وجود دارد تا دیگر باغداران هم محصولات خود را بیمه کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: