کد خبر: ۳۸۵۵۴۴
۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۱
0
فعالان بازار می‌گویند بیشتر مسافران خارجی واردکننده گوشی تلفن همراه شده اند.

آمار عجیب گوشی‌هایی که مسافران خارجی وارد کردند

با وجود اینکه در پنج ماه نخست امسال دو برابر پارسال موبایل ثبت و سفارش شده، اما واردات آن نسبت به سال قبل همچنان کاهشی است. فعالان بازار می‌گویند بیشتر مسافران خارجی واردکننده گوشی تلفن همراه شده اند.

ثبت و سفارش موبایل افزایش یافت، اما واردات آن کاهش. در شرایطی که گفته می‌شود حدود ۸ میلیارد دلار گوشی موبایل در ۵ ماه نخست امسال ثبت و سفارش شده، اما آمار‌های اعلامی نشان می‌دهد واردات این کالای محبوب وارداتی نزولی بوده است.

آنگونه که سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک می‌گوید: از ابتدای سال تا پایان مرداد ۸۷۰ میلیون دلار گوشی تلفن همراه وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۸ درصدی را در ارزش نشان می‌دهد. به گفته او، هم اکنون موبایل بعد از برنج، ذرت و گندم چهارمین کالای وارداتی و البته اولین کالای غیر اساسی وارداتی است.

مجاز بودن واردات در صورت ممنوعیت
بر اساس آمار موجود در کل سال گذشته تنها ۴ میلیارد دلار موبایل یعنی نصف مقدار امسال موبایل ثبت و سفارش شده است. شاید برای شما این سوال پیش آمده که چرا در شرایطی که واردات کاهشی است چرا ثبت سفارش گوشی‌های تلفن همراه تا این اندازه بالا رفته است. به نظر می‌رسد که همه چیز به احتمالات موجود در بازار درباره ممنوعیت واردات برمی گردد.

سخنگوی گمرک در پاسخ به این سوال که چنانچه واردات کالایی ممنوع شود، تکلیف کالا‌های ثبت و سفارش شده چیست؟، گفت: وقتی کالایی ثبت و سفارش می‌شود انجام سایر مراحل جز حقوق مکتسبه محسوب می‌شود و در صورت ممنوعیت واردات هم به شرط دارا بودن سایر شرایط می‌تواند اجازه ترخیص پیدا کنند.

لطیفی ادامه داد: هر کالایی که ثبت و سفارش شده، دارای قبض انبار بوده و منشا ارز آن مشخص باشد می‌تواند به گمرک اظهار شود. بعد از اظهار به گمرک باید مجوز‌های دیگر مورد نیاز قانونی اخذ شود و با اخذ کد رهگیری بانک و پرداخت حقوق ورودی اجازه وارد شدن به داخل کشور را پیدا کند.

به نظر می‌رسد که واردکنندگان موبایل به نوعی مجوز واردات گوشی تلفن همراه را در آب نمک خوابانده اند تا به نوعی خود را در برابر تصمیمات غیر منتظره دولت ایمن کنند و بتواند در بهترین فرصت ممکن از برگ برنده‌ای که خود در اختیار دارند به بهترین نحو ممکن استفاده کنند.

چقدر موبایل در انبار‌های مبادی ورودی دپو شده است
این روز‌ها قیمت موبایل در بازار کمی صعودی شده است. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل پیشتر از بروز مشکلاتی در تامین ارز و ماندن گوشی‌های تلفن همراه در انبار‌های مبادی ورودی خبر داده بود. او مدعی بود که گوشی‌های موجود در بازار کمتر از نیاز بوده و ممکن است بازار در شهریور امسال به چالش بخورد. اما این همه داستان واردات و بازار موبایل نیست.

سخنگوی گمرک گفته که «بر اساس قانون جدید هرکالایی بعد از ورود به انبار تنها ۲ ماه برای ترخیص شدن زمان دارد. بعد از این مدت مشخص جز کالا‌های متروکه محسوب شده و تحویل سازمان اموال تملیکی داده می‌شود. با این حساب به هیچ وجه منطقی نیست که کار‌های مربوط به ترخییص کالا انجام شده باشد و واردکننده‌ای بخواهد آن را در انبار نگه دارد. چرا که در این صورت هزینه مالی سنگینی را برای تحویل مجدد آن به خود باید بپردازد و سختی‌های فراوانی را باید به جان بخرد.»

البته در گذشته کم نبودند واردکنندگانی که بعد از ترخیص کالا از مبادی ورودی حاضر به عرضه آن‌ها در بازار نمی‌شدند. آن‌ها با این روش سعی داشتند که بازار را تشنه نگه داشته و شرایط را برای رشد بیشتر قیمت‌ها فراهم کنند تا خود سود بیشتری به جیب بزنند. اما به نظر می‌رسد که این روز‌ها برنامه ریزی برای کسب سود حساب شده‌تر شده است.

همه مسافرین آیفون وارد می‌کنند.
اما ممنوعیت واردات گوشی‌های با ارزش بالای ۶۰۰ دلار از دیگر انتقادات مطرح شده از سوی فعالین بازار به عملکرد نظام تجاری کشور است. ممنوعیتی که در هفته‌های گذشته هم تشدید شده است. بر اساس قانون اعلامی از ۱۰ تا ۳۱ شهریور مسافران از مبدا کشور عراق عراق اجازه واردات گوشی تلفن همراه را ندارند. با این وجود واردات گوشی‌های مسافری از سایر کشور‌ها همچنان مجاز است.

لطیفی در اینباره گفته که گوشی‌های آیفون که معمولا در این رده قیمتی قرار دارند اجازه ثبت و سفارش نداشته و در عمل واردات آن‌ها به کشور ممنوع است. عمده گوشی‌های آیفونی که این روز‌ها در بازار موجود است مربوط به موبایل‌هایی است که به صورت مسافری وارد کشور شده است. بر اساس قوانین موجود هم اکنون هر مسافر سالانه اجازه واردات یک دستگاه گوشی موبایل را به کشور دارد.

فعالین بازار مدعی اند که مصوبه دولت موجب شده که همه مسافرین خارجی به دنبال واردات آیفون باشند تا از طریق فروش آن در بازار سود خوبی به جیب بزنند. این در حالی است که با آزاد سازی واردات، شرایط عرضه و قیمت‌ها در بازار بهتر می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: