April 2024 23 / سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۶۸۳۰
۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۲
0
جداسازی گاز با استفاده از فرآیند‌های نوین غشایی از دستاورد‌های یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان است که بهره‌گیری از این فناوری می‌تواند از انتشار دی اکسید کربن جلوگیری کند، ضمن آنکه دی اکسید جداسازی شده در صنایع دیگر قابل بهره‌برداری است.

جداسازی دی‌اکسید کربن از جریانات گازی در کشور میسر شد

در اکثر مراکز صنعتی از جمله نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و سایر صنایع برای تأمین انرژی مصرفی، نیاز به احتراق سوخت‌های فسیلی است. در حال حاضر سوخت فسیلی مهمترین منبع انرژی جهان محسوب می‌شود و سوخت‌های فسیلی به‌راحتی به دست می‌آیند و استفاده از آن‌ها ارزان است و از تراکم انرژی بالایی برخوردار هستند، به این معنی که هنگام سوزاندن مقدار زیادی انرژی در هر پوند تولید می‌کنند.

جریانات گازی خروجی از دودکش این واحد‌ها حاوی مقادیر زیادی دی‌اکسید کربن است و تخلیه سالانه میلیون‌ها تن دی‌اکسید کربن در اتمسفر باعث تخریب محیط‌زیست و ایجاد تهدیدات بین‌المللی جدی برای کشور شده است.

این در حالی است که بازیافت دی‌اکسید کربن از دودکش‌های صنعتی می‌تواند راهی برای خلق ثروت برای کشور باشد، از این رو یکی از شرکت‌های دانش بنیان طرح جداسازی دی‌اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق را اجرایی کرد و کاربرد این فناوری می‌تواند کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در راستای تعهدات بین‌المللی ایران و کاهش و در نهایت حذف آب مصرفی در فرایند تولید دی‌اکسید کربن را در پی داشته باشد.

این شرکت اقدام به تولید این محصول در قالب طرح جداسازی دی‌اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق با استفاده از فناوری غشایی کرده است.

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، جلوگیری از هدر رفت حجم زیادی از منابع کشور که به دلیل عدم استفاده از فناوری‌های نوین، تولید ثروت از گاز‌های گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن که انتشار آن‌ها مخرب محیط‌زیست است و افزایش تولید واحد‌های پتروشیمیایی اوره، آمونیاک و متانول با مصرف انرژی و آب بسیار کم از دیگر مزایای این طرح محسوب می‌شود.

جداسازی دی‌اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق همچنین می‌تواند به تولید دی‌اکسید کربن جهت تزریق به میدان‌های نفتی با هدف ازدیاد برداشت منجر شود.

شبکه ذینفعان این طرح وزارت نفت و پالایشگاه‌ها هستند که با حمایت مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شده و می‌تواند صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: