March 2023 27 / دوشنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۹۲۸۰۳
۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
0
سخنگوی فراکسیون گردشگری مجلس ضمن انتقاد از عملکرد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم، از جمع شدن ۷۲ امضاء در راستای درخواست استیضاح عزت الله ضرغامی خبر داد.

دلیل اقتصادی استیضاح وزیر گردشگری چیست؟

سیدغنی نظری خانقاه، با انتقاد از عملکرد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم، گفت: با توجه به رصد فعالیت‌های این وزارتخانه و نارضایتی اکثریت افراد فعال در این عرصه، عملا شاهد رهاشدگی برنامه‌ها و عدم تناسب برنامه‌های وزارتخانه با قانون برنامه ششم توسعه و قوانین بالادستی در مورد احیای آثار تاریخی، تعیین تکلیف حریم‌های تاریخی، عدم پاسخگویی مناسب و ... هستیم.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چهار درخواست استیضاح از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح است که مجموعا ۷۲ نماینده آن‌ها را امضاء کرده اند، اظهار کرد: متاسفانه آنچه مربوط به شرایط و ضوابط حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، عملیاتی نمی‌شود و شاهد نارضایتی هستیم.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری‌های مربوط به زیرساخت‌ها عموما در مراکز استان‌ها و همچنین در مکان‌های برخودار انجام می‌شود و عملا مکان‌های بکر گردشگری را تبدیل به محل تفریح سالم برای خانواده‌ها نمی‌کنند، ادامه داد: در واقع عده‌ای که ارتباط دارند، از اعتبارات استفاده می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با انتقاد از اینکه حوزه صنایع دستی کشورمان علی رغم وجود ظرفیت‌ها مورد بی توجهی قرار گرفته و عملا رها شده است، افزود: به عنوان مثال عرصه تولید محصول فرش ایرانی که زمانی برند جهانی بود، امروز شاهد افول و عقب ماندگی شده است.

نظری خانقاه با بیان اینکه موضوع بیمه صنایع دستی همچنان بلاتکلیف مانده و این در حالیست که سازمان بیمه تامین اجتماعی با همراهی قوه مقننه با اصلاح ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی مشکلات مربوط به این افراد را حل کرد، تصریح کرد: این مهم در حالیست که اراده‌ای در وزارتخانه مذکور برای حل مشکلات مربوط به فعالان در این عرصه وجود ندارد.

سخنگوی فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه‌های مختلف که به طور مستمر در کشور برگزار می‌شود، هیچ نتیجه مطلوبی در پی ندارد، گفت: همزمان با وقوع زلزله در منطقه خوی، شاهد برگزاری نمایشگاه در تهران بودیم که صرفا موجب شد میلیارد‌ها تومان هزینه شود، اما نتیجه‌ای حاصل نشود.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه از ظرفیت جذب گردشگر بین المللی، توریست درمانی، طبیعت گردی و ... غافل هستیم، اظهار کرد: به عنوان مثال در استان اردبیل ظرفیت‌های زیادی وجود دارد، اما به دلیل رفیق بازی‌ها و مدیریت‌های جناحی پیشرفت نداشته است.

وی در خصوص نحوه انتصابات در عرصه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ادامه داد: متاسفانه افراد غیرمرتبط در جایگاه‌ها منصوب می‌شوند و افراد نادیده گرفته می‌شوند، زیرا صرفا یک نفر نورچشمی شخصی بوده و باید منصوب شود؛ به عنوان مثال در استان اردبیل از مجموعه نوسازی مدارس مدیرکل منصوب کرده اند و در دیگر مناطق دیگر کشور نیز وضعیت بدتر است. بدون شک می‌توان اذعان کرد وزارتخانه‌ای که برای نیرو‌های خودش ارزشی قائل نیست، نباید انتظار داشته باشد نیروهایش شبانه روزی فعالیت کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به دیگر محور‌های درخواست استیضاح کنندگان، افزود: چندین هزار میلیارد تومان پول بی زبان بیت المال به حساب وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واریز می‌شود در حالی که می‌توان برخی از موضوعات را با وزارت ارشاد ادغام کرد، زیرا اکثر ماموریت‌ها و فعالیت هایشان همپوشانی داشته و یکسان است.

نظری خانقاه در این زمینه، تصریح کرد: این مهم در حالیست که در گذشته مجموعه‌ای زیر نظر وزارت ارشاد قرار داشت و ۳ هزار میلیاردتومان پول نیز برایش هزینه نمیشد؛ در واقع اکثر هزینه‌های مربوط به حوزه جاری بوده که موجب بروز نارضایتی شده است.

سخنگوی فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی از عدم تعامل مسئولان این وزارتخانه با نمایندگان قوه مقننه انتقاد کرد و افزود: این مهم در حالیست که بسیاری از دستگاه‌ها با تعامل از طریق مجلس، مشکلاتشان را حل می‌کنند. می‌توان یادآور شد در مورد موضوع حریم آثار باستانی و تاریخی باید تعیین تکلیف شود که نیاز به کاوش وجود دارد یا اگر نیازی نیست حریم آزاد شود؛ اینکه منطقه‌ای ۵۰ سال معطل بماند و سرمایه گذاری و ساخت و ساز نشود به بهانه اینکه حریم وجود دارد امری غیرمنطقه‌ای است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی افزود: به عنوان مثال در منطقه خلخال و کوثر مسجدی تاریخی مربوط به دوره قاجاریه وجود دارد، اما اجازه بازسازی آن را ندادند و اکنون تخریب شده که بیانگر دوگانگی در مواجه با موضوعات است.

وی با اشاره به اینکه وقتی موضوع استیضاح وزیری مطرح می‌شود، افراد متعددی تلاش به واسطه گری می‌کنند، ادامه داد: به عنوان مثال با توجه به مشکلات حوزه بهداشت، افراد لابی کردند و تعداد امضاء‌ها کاهش یافته است؛ بنابراین توصیه می‌شود افرادی که اعتقاد به مشکلات کنونی ندارند اقدام به امضاء درخواست استیضاح نکنند و همچنین خدایی ناکرده امضاء نکنند که صرفا برای منطقه شان امکانات بگیرند، زیرا امری نادرست بوده و برخلاف رفتار صادقانه نمایندگی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اعتقاد دارد طرح استیضاح وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و بررسی آن از سوی نمایندگان، حتما رای خواهد آورد.

نظری خانقاه تاکید کرد: با گفتار درمانی، توئیت زدن و انجام اقدامات نمایشی نمی‌توان مشکلات را حل کرد، زیرا مردم و نمایندگان انتظار اقدامات اساسی دارند. در این میان نباید فراموش کرد در این عرصه شاهد اطلاع رسانی ضدونقیض هستیم که موجب وارد شدن شوک به بدنه فعالان این حوزه می‌شود.

سخنگوی فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین باید یادآور شد به انجمن دوستداران میراث فرهنگی نیز بهاء داده نمی‌شود و این در حالیست که آن‌ها می‌توانند کمک حال مناسبی باشند؛ دولت نمی‌تواند همه کار‌ها را خودش انجام دهد لذا باید از ظرفیت نهاد‌های غیردولتی نیز بهره گرفته شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: