April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۰۹۲۸۱
۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
0
با وجود آنکه ایران تامین‌کننده ۹۰ درصد زعفران دنیا محسوب می‌شود، اما مشکلات بازگشت ارز، صادرات فله و نبود برند مناسب منجر به قاچاق زعفران و کاهش صادرات شده است.

قاچاق زعفران جانی دوباره گرفت

با وجود آنکه قدمت تولید زعفران در ایران به سه هزار سال پیش باز می‌گردد، اما طی سال‌های اخیر موانع صادرات ناشی از مشکلات بازگشت ارز به کشور زمینه را برای صادرات چمدانی و قاچاق این محصول فراهم کرده است.

ایران با تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا، بزرگترین تولیدکننده این محصول استراتژیک محسوب می‌شود، اما سهم چندانی در بازار‌های صادراتی به سبب صادرات فله و نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی نداریم.

بنابر آمار‌های اعلامی ماهانه ۱۰ تن زعفران از مرز‌های کشور قاچاق می‌شود که براین اساس حداقل از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی بی بهره هستیم، درحالیکه با رفع مشکلات بازگشت ارز دیگر قاچاق زعفران صرفه اقتصادی ندارد.

در همین راستا حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی گفت: سال گذشته ۲۴۴ تن زعفران صادر شد که در هشت ماهه امسال ۱۵۰ تن زعفران از کشور صادر شد و بزودی به جای زعفران، اسانس و کروسین آن را استخراج و صادر می‌کنیم.

مجری طرح گیاهان دارویی می‌گوید: پیاز زعفران جزء گیاهان ممنوعه برای صادرات است و صادرات آن، قاچاق محسوب می‌شود.

روند نزولی صادرات زعفران به معنای کاهش مصرف در دنیا نیست

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که ماهانه حداقل ۱۰ تن زعفران به آن سوی مرز‌ها قاچاق می‌شود که براین اساس حداقل از درآمد ارزی ۱۰۰ میلیون دلاری بی نصیب هستیم. براین اساس با احتساب سالانه ۱۲۰ تن قاچاق زعفران ارز قابل توجهی از مرز‌های کشور خارج می‌شود.

به گفته او، با رفع مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما یا فروش ارز به واردکنندگان با قیمت‌های توافقی از قاچاق زعفران جلوگیری می‌شود.

میری ادامه داد: روند نزولی صادرات زعفران طی ماه‌های اخیر به معنای کاهش مصرف در دنیا نیست، بلکه از طریق قاچاقچیان زعفران آن سوی مرز‌ها تامین می‌شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران افزود: تا زمانیکه مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما وجود داشته باشد، خوش بین به افزایش صادرات زعفران نخواهیم بود و رشد صادرات تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که امکان فروش ارز به قیمت روز در بازار وجود داشته باشد یا دولت واردکنندگان را مکلف به خرید ارز از صادرکنندگان کند.

با توجه به وقوع خشکسالی، سرمازدگی و کمبود آب، عملکرد تولید زعفران نسبت به سال ۹۹ حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، از این رو بهترین راهکار این است که با ساماندهی بازار و آموزش کشاورزان، بهره وری را در مزارع زعفران افزایش دهیم.

نبود روابط سیاسی پایدار عامل اصلی قاچاق زعفران

قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: نبود روابط سیاسی پایدار منجر به قاچاق زعفران به آن سوی مرز‌ها شده است، درحالیکه با بهبود روابط سیاسی محصولات کشاورزی بصورت برند صادر می‌شود.

به گفته او، با توجه به صادرات فله زعفران، دیگر کشور‌ها محصول ایرانی را بنام خود به بازار‌های هدف صادر می‌کنند.

پیشه ور ادامه داد: در سنوات گذشته ۴۲۰ تن زعفران تولید و عمده آن به بازار‌های هدف صادر می‌شد، درحالیکه بدلیل خشکسالی تولید کاهش یافته است که بخش اعظم این میزان بصورت قاچاق یا فله صادر می‌شود.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به مشکلات بازگشت ارز، قاچاق زعفران رونق گرفته است و بخشی از آن هم بصورت پایاپای مبادله می‌شود که این امر با واکنش کشاورزان روبروست.

سالانه ۱۲۰ تن زعفران قاچاق می‌شود

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه زعفران ایران ۸۰ تا ۹۰ درصد نیاز بازار‌های خارجی را تامین می‌کند، گفت: برای صادرات سختگیری‌هایی وجود دارد به طوریکه صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به صورت نیمایی بازگردانند و برای بازگشت ارز تعهد بدهند، درحالیکه برای قاچاقچیان هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد.

به گفته او، با توجه به مشکلات متعدد صادرات ناشی از بازگشت ارز به سامانه نیما میزان صادرات کاهش و در مقابل قاچاق افزایش یافته است، درحالیکه با رفع مشکلات بازگشت ارز، قاچاق زعفران دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

حسینی ادامه داد: وقتی تولید مشکل دارد نمی‌توانیم به فکر صادرات باشیم؛ لذا در ابتدا باید تولید را درست کنیم.

به گفته او، علی رغم آنکه پتانسیل تولید ۵۰۰ تا هزار تن زعفران در کشور وجود دارد، اما هم اکنون منابع برای تولید حداکثر ۳۰۰ تن زعفران خرج می‌شود. هرچند امسال طبق برآورد‌های صورت گرفته تولید زعفران به سبب شرایط خشکسالی کمتر از این میزان است.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: بنابر آمار همه ساله ۷۰ تا ۸۰ درصد زعفران تولیدی به بازار‌های هدف صادر می‌شود که رفع مشکل پیمان سپاری ارزی و صادرات توسط صادرکنندگان شناسنامه دار در ارز آوری تاثیر بسزایی دارد.

حسینی با اشاره به راهکار‌های توسعه صادرات زعفران و افزایش ارزآوری گفت: سیاست گذاری در حوزه صادرات باید به گونه‌ای باشد که صادرکننده بدون ترس از بازگشت ارز به امر صادرات ادامه می‌دهد. همچنین توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی متناسب با رشد تولید باید انجام شود.

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه عمده صادرات زعفران به کشور‌های امارات، اسپانیا، چین و افغانستان انجام می‌شود، گفت: عمده نگرانی ما در خصوص صادرات زعفران به افغانستان است که به سبب صادرات فله، زعفران ایران را به اسم خود به دیگر کشور‌ها صادر می‌کنند که براین اساس ما برای آینده بازار زعفران افغانستان بازارسازی می‌کنیم.

گرچه سال گذشته صادرکنندگان زعفران با مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما روبرو بودند، اما امسال نوسانات نرخ ارز انگیزه بیشتری برای قاچاقچیان ایجاد کرد. درحالیکه با رفع مشکلات بازگشت ارز و اتخاذ سیاست‌های حمایتی مناسب در این زمینه دیگر خبری از قاچاق زعفران نخواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: