April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
گروسی از امضای تفاهم نامه برای احداث دهکده لجستیک خبرداد
کد خبر: ۴۱۰۹۵۷
۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
0
گروسی از امضای تفاهم نامه برای احداث دهکده لجستیک خبر داد و گفت: کشورهای عضو اکو علاقمندی زیادی به فعالیت در ایران دارند.

زمین گیر کردن اکو در منطقه آزاد ماکو

"کار‌های بزرگ به آدم‌های بزرگ نیاز دارد" این جمله بیانگر واقعیتی تاثیرگذار است که نشان می‌دهد نیروی انسانی متفکر و با انگیزه تا چه اندازه می‌تواند در رونق و شکوفایی یک منطقه تاثیرگذار باشد. کافی است به گوشه گوشه کشورمان نظر کنیم تا متوجه شویم چقدر از ظرفیت‌ها که می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد، رها شده یا نسبت به آن بی توجهی می‌شود. در حالی که می‌توان با فعال کردن ظرفیت‌های موجود، بسیاری از چالش‌ها را مدیریت کرد، رویکردی که نیاز به مدیران نکته سنج و ریزبین دارد.

ظرفیت مناطق آزاد

در شرایطی که از تحریم‌ها رنج می‌بریم، ظرفیت بزرگی به نام مناطق آزاد در کشور وجود دارد که در اطراف ایران گسترده شده است. با نگاهی به کشور‌های حاشیه خلیج فارس، متوجه می‌شویم که تا چه اندازه در خصوص مناطق آزاد بی توجهی شده است. در شرایطی که امارات، قطر، عمان و... در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان یکه تازی می‌کنند، با داشتن ده‌ها جزیره در این پهنه آبی، نتوانسته ایم سهم خود را از دریا بگیریم و در مقابل، همه چیز را به اعراب حاشیه نشین خلیج فارس بخشیده ایم.

تنوع کارایی

از سوی دیگر مناطق آزاد کشور در دیگر مناطق نیز گسترده شده که می‌تواند عملکرد چشمگیری داشته باشد. اینکه مناطق آزاد متعددی داریم که دسترسی به دریا ندارند، امری واقعی است، اما مساله این است که ظرفیت‌های بزرگ دیگری دارند که نباید آن‌ها را نادیده گرفت و قرار نیست اگر منطقه آزادی به دریا راه ندارد، یعنی در محرومیت و محدودیت باشد. برای درک این مهم کافی است بدانیم که تنوع کارآیی هر منطقه آزاد متفاوت است که می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

ماکو در کانون توجه

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین مناطق آزاد کشور، منطقه آزاد ماکو است. این منطقه با کشور‌های شمالی و غربی ایران همسایه است و نقش بسزایی در برقراری ارتباط با این کشور‌ها دارد. اما نکته مهمتر اینجاست که مدیریت منطقه آزاد ماکو بدنبال برقرار ارتباطات گسترده با دیگر کشورهاست و سعی دارد به مرکزی جهانی تبدیل شود. در این رابطه مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از برنامه ریزی‌های گسترده برای ایجاد تحولات گسترده در ایران و منطقه خبر داد و گفت: اردیبهشت ماه سال آینده تفاهم‌نامه‌ای با ۱۰ کشور عضو برای احداث دهکده لجستیک ایران در منطقه آزاد ماکو امضا می‌شود.

بیشتر بخوانید:

جذابیت‌های منطقه آزاد ماکو چشم نواز گردشگران


جلب توجه اکو

حسین گروسی از توجه به ظرفیت همکاری و رایزنی با کشور‌های همسایه برای رونق اقتصادی خبر داد و گفت: ایران با ۵ کشور عضو اکو از جمله ترکیه هم مرز است و کشور‌های عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو علاقه‌مندی زیادی برای همکاری با کشورمان در زمینه لجستیک، گردشگری، صادرات و… دارند.

احداث دهکده لجستیک

برای ایجاد جذابیت، نیاز به زیرساخت‌های جدی است که مدیرعامل منطقه آزاد ماکو برای این مهم چاره اندیشی کرده است. حسین گروسی برای اینکه کشور‌های عضو اکو را به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی و تجاری در ایران ترغیب کند، از برنامه ریزی برای احداث دهکده لجستیک خبر داد و گفت: در طرح جامع زمینی به مساحت ۱۸۲۰ هکتار برای احداث دهکده لجستیک با مشارکت و همکاری کشور‌های عضو اکو در حال انجام است. وی اعلام کرد: بعد از عید جاده لجستیک به‌عنوان بخشی از کریدور شرق-غرب با نام «جاده اکو» به بهره‌برداری می‌رسد.

اولین شهرک دانش بنیان

البته دانش می‌تواند بهترین و تاثیرگذارترین جذابیت باشد که با توجه به توانمندی‌های علمی ایران، برنامه ریزی در این زمینه در دستور کار منطقه آزاد ماکو قرار گرفت. در این زمینه گروسی اعلام کرد: اوایل سال آینده اولین شهرک اقتصاد دانش‌بنیان ایران بر اساس تفاهمنامه با معاونت فناوری ریاست‌جمهوری اجرایی می‌شود. تفاهمنامه این شهرک مبادله شده و این مجموعه امکان صادرات کالای دانش‌بنیان و فناورانه را فراهم می‌کند. مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: برای احداث این شهرک منطقه آزاد ماکو ۱۰ هکتار (۱۰۰ هزار مترمربع) زمین را به‌صورت رایگان اختصاص داده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: