کاهش نامحسوس تقاضا و افزایش عرضه‌ها
کد خبر: ۳۷۵۷۴۵
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱
0
بورس تهران با ثبت یک رشد کوچک در معاملات روز یکشنبه، به استقبال روز معاملاتی دوشنبه می‌رود. همچنان خریداران نماد‌های کوچک برندگان بازار هستند.
ورق در بورس برمی گردد؟
شاخص کل بورس تهران در روز معاملاتی گذشته ۱۰۳۲ واحد معادل ۷ صدم درصد رشد کرد. اما شاخص هم وزن ۹۶ صدم درصد رشد کرد تا یک بار دیگر ثابت شود نماد‌های کوچک بازار فعلا خریداران بهتری دارند.

در شرایطی که شاخص کل بورس تهران چهار روز است در یک محدوده کوچک درجا می‌زند، شاخص هم وزن رشد نسبتا خوبی داشته و سهام بزرگ‌ترین شرکت‌های بورس فعلا تغییر خاصی طی این مدت نداشته اند. معمولا در چنین شرایطی، به مرور سرمایه گذاران سهام بزرگ را می‌فروشند تا وارد سهام کوچک شوند و از رشد آن‌ها جا نمانند. اما این کار باعث ایجاد فشار فروش در نماد‌های بزرگ می‌شود و با منفی شدن شاخص سازها، شاخص کل هم منفی می‌شود و اثر خودش را روی کل بازار می‌گذارد.

در انتظار نقدینگی جدید
در معاملات روز گذشته بورس خروج ۲۶ میلیارد تومان پول حقیقی ثبت شد که این عدد گرچه عدد بزرگ و ترسناکی نیست، اما نشان دهنده انفعال حقیقی هاست.

بورس برای رشد نیاز به نقدینگی جدید دارد و چنانچه نقدینگی جدید به بازار تزریق نشود، بعید نیست فروشندگان در بازار قدرت بگیرند و شاخص‌ها را به سمت پایین هدایت کنند.

خریداران فعلا قوی‌تر هستند اما...
البته فعلا شاخص قدرت خریداران حقیقی همچنان عدد ۱.۲۸ را نشان می‌دهد که برتری خریداران در آن مشهود است. روز گذشته هر کد حقیقی به طور متوسط ۲۲.۸ میلیون تومان خرید انجام داد و فروشندگان حقیقی نیز به طور متوسط ۱۷.۹ میلیون تومان فروش داشتند.

افزایش جزئی تعداد نماد‌های دارای صف فروش نیز فعلا موضوع نگران کننده‌ای نیست، اما نشان از اصلاح رسیدن برخی نماد‌ها به محدوده‌های مقاومتی دارد که می‌تواند نتیجه آن افزایش فشار فروش در بازار باشد. دیروز تعداد صفوف فروش در حالی به ۲۴ عدد رسید که در روز شنبه ۲۰ صف فروش در بازار وجود داشت.

از طرفی تعداد صفوف خرید نیز از ۱۸۹ عدد در روز شنبه، به ۱۷۶ عدد در روز یکشنبه رسید و نقدینگی موجود در صف‌های خرید نیز از ۸۰۵ به ۶۲۶ میلیارد تومان کاهش یافت.

ورق برمی گردد؟
مجموع پارامتر‌هایی که برای بررسی روند آینده بورس اهمیت دارند، نشان دهنده کاهش جزئی تقاضا و افزایش جزئی عرضه در بازار است.

چنانچه خریداران نتوانند این نسبت‌ها را دوباره به سود خود برگردانند، بعید نیست فروشندگان قدرت بیشتری پیدا کرده و نوسانات بازار را به سمت پایین هدایت کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: