قاضی عملکرد بازار سرمایه در ۱۴ تیر را بررسی کرد؛
کد خبر: ۳۷۹۹۹۲
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
0
در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل بورس صعودی و شاخص کل فرابورس نزولی بود.
بورس
شاخص کل بورس امروز با ۳۸۷۰ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۵۱۱ هزار واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۳۸۰ واحد افزایش یافت و رقم ۴۲۱ هزار و ۳۲ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۳۴۹ هزار معامله به ارزش ۳۵ هزار و ۱۷۹ میلیارد ریال انجام شد.

فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، معدنی و صنعتی چادرملو، پالایش نفت تهران و ملی صنایع مس ایران نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تأثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. شاخص کل فرابورس امروز ۱۸ واحد کاهش یافت و در رقم ۲۰ هزار و ۲۲۲ واحد متوقف شد.
 
در این بازار ۱۸۹ هزار معامله به ارزش ۱۳۳ هزار و ۳۹ میلیارد ریال صورت گرفت. پالایش نفت لاوان، بیمه سامان و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تأثیر مثبت و در مقابل پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس و سرمایه‌گذاری صباتأمین نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تأثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.
 
در همین رابطه محمود قاضی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با پول نیوز اظهار کرد: یکی از نکاتی که این روز‌ها بیشتر از نکات دیگر به چشم می‌خورد، معاملات بهتر سهام کوچک در مقایسه با نماد‌های بزرگ بازار است. این موضوع به دلیل گزارش‌های خوبی است که شرکت‌های داخلی برای خرداد ماه منتشر کردند و همچنین چشم‌انداز مثبتی که اغلب به واسطه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، می‌توان برای آن‌ها متصور بود.

وی افزود: شرکت‌های بزرگ به دلیل افزایش سنگین هزینه‌های انرژی و همچنین کاهش نسبتا زیاد قیمت محصولاتشان در بازار‌های جهانی، برای سودآوری خود در فصل بهار و فصل‌های آتی تحت فشار خواهند بود و این عامل باعث می‌شود که احتیاط بیشتری در سمت خریداران این نماد‌ها دیده شود.

این کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: ارزش معاملات بسیار پایین و خروج دوباره پول، کار را برای تداوم روند صعودی بازار سخت کرده است گویی تغییری در قیمت‌ها صورت نمی‌گیرد و خریداران و فروشندگان صرفا نظاره‌گر هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: