کد خبر: ۳۸۳۲۵۳
۰۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
0
صنایع بورس تهران در انتهای هفته اول مرداد ماه به واسطه شروع دور جدید مذاکرات احیای برجام دچار دو دستگی شدند.
بازدهی ۳۰ صنعت بزرگ بورس تهران در مرداد ماه ۱۴۰۱
صنایع بورس تهران در مرداد ۱۴۰۱ به واسطه خط گیری از اخبار برجامی و نوسانات قیمت دلار از روند معاملات ماه‌های اخیر خارج شدند. مرداد ۱۴۰۱ برای بورس تهران ماه به خصوصی بود. همان طور که بخش‌های مختلف اقتصاد کشور و بازار‌های موازی مثل بازار سکه، طلا و ارز در این ماه با شروع دور جدید مذاکرات احیای برجام دستخوش تغییرات بودند، بورس تهران نیز به عنوان مهم‌ترین بازار مالی کشور از اخبار برجامی تأثیر گرفت.

صنایع بورس تهران در این ماه از روند‌ها و کانال‌های قیمتی خود در ماه‌های قبلی خارج شدند و سرمایه گذاران با توجه به پیش بینی‌های خود نسبت به تأثیرات برجام در بازار‌های مالی، صنعت و در نهایت نماد مناسب برای سرمایه گذاری خود را انتخاب کردند. می‌توان بازدهی‌های نماد‌ها و صنایع بازار را در این ماه اثر کوتاه مدت خوشبینی به نهایی شدن مذاکرات دانست. صاحب نظران اقتصادی معتقدند که بخش زیادی از رفتار‌های معاملاتی فعالان بازار سرمایه در مرداد ماه هیجانی بوده است و تأثیر واقعی برجام در بلند مدت و به صورت همه جانبه بر بازار است. این نظر در حالی مطرح شد که سرمایه گذاران در بین نماد‌ها و صنایع به دنبال سهم‌هایی می‌گشتند که تأثیر مثبت از مذاکرات بگیرد.

بازدهی ۳۰ صنعت بزرگ بورس تهران در مرداد ماه ۱۴۰۱

صنایع بورس تهران در انتهای هفته اول مرداد ماه به واسطه شروع دور جدید مذاکرات احیای برجام دچار دو دستگی شدند. این دو دستگی در صنایع به صورتی بود که به دلیل پیش بینی افت قیمت دلار در این ماه، سهامداران خرد نماد‌ها و صنایع دلاری دست به فروش سهم‌های خود زدند. از طرفی صف خرید حجیمی در بازار برای سهم‌های ریالی شکل گرفت. این رفتار هیجانی با گذشت هفته دوم و سوم مرداد کاهش پیدا کرد و در روز‌های پایانی این ماه، بازار سهام متعادل‌تر شد. با این حال صنایع ریالی بورس تهران در ماه گذشته بازدهی بیشتری به نسبت صنایع دلاری داشت.

در بین ۳۰ صنعت بزرگ بورس تهران ۱۱ صنعت، مرداد ماه را با افزایش تراز سپری کردند. صنعت اطلاعات و ارتباطات با بازدهی ۱۹.۸ درصدی در این ماه بیشترین بازدهی را دربین صنایع به ثبت رساند. پس از صنعت ارتباطات، صنعت خودرو با ۹.۴ درصد رشد تراز بازدهی دوم این ماه را به ثبت رساند. صنعت بانکی بورس نیز با ۷.۳ درصد بازدهی بعد از صنعت خودرو قرار دارد. هرسه صنعت تراز اول بازدهی مرداد ماه جز صنایع ریالی بازار هستند که نشان از تأثیر رفتار‌های هیجانی این ماه بر تقاضای سهم‌های بازار دارد. در بین نماد‌ها نیز، سهم ثتوسا با ۶۵ درصد رشد قیمت در این ماه بیشترین بازدهی بازار را به ثبت رسانده است.

بازدهی شاخص کل بورس تهران در مرداد ماه کمتر از منفی ۳ درصد بوده است. فرای ۱۱ صنعتی که بازدهی مثبت داشتند؛ ۱۲ صنعت دیگر از ۳۰ صنعت بزرگ بورس تهران در این ماه بازدهی بین صفر تا منفی ۳.۲ درصد داشته اند که نشان میدهد عملکرد بهتری به نسبت شاخص کل بورس تهران به ثبت رساندند. در بین صنایع بزرگ بازار ۷ صنعت بازدهی ما بین منفی ۳.۲ درصد تا منفی ۱۵ درصد داشته اند. چهار صنعت کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی، کانه‌های غیر فلزی و محصولات شیمیایی که از صنایع دلاری بازار به حساب می‌آیند و ارزش بازاری بیشتری به نسبت سایر صنایع دارند جز این ۷ صنعت هستند. بیشترین بازدهی منفی مرداد ماه در تراز شاخص صنعت کانه‌های فلزی و فرآورده‌های نفتی با منفی ۱۵ و منفی ۱۰.۸ درصد دیده می‌شود.

نهایی نشدن مذاکرات در مرداد ماه باعث شده تا فعالان بازارسرمایه به رفتار‌های هیجانی خود در بازار ادامه دهند. با وجود کاهش این نوع رفتار‌ها در دو هفته اخیر، باید منتظر باشیم تا با انتشار خبر‌های جدید از مذاکرات و نوسانات قیمت دلار تأثیر پذیری بازار را از این جریان در شهریور ماه ۱۴۰۱ مشاهده کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: