February 2024 22 / پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
رویت چند عامل منفی در بازار سهام؛
کد خبر: ۳۸۵۰۷۸
۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
0
روز شنبه بورس تهران با یک افت سنگین، سرمایه گذاران را غافلگیر کرد. برای امروز بعید است افتی به سنگینی افت روز شنبه ثبت شود، اما انتظار رشد هم نباید داشت.
وضعیت قرمز در بورس
امروز بورس تهران در شرایطی بازگشایی می‌شود کهدر روز شنبه فشار فروش سنگینی در بازار ایجاد شد. وضعیت بورس در روز شنبه برای بسیاری از فعالان بازار، غافلگیرکننده بود چراکه بازار به یک حمایت مهم رسیده بود و این انتظار وجود داشت که یک واکنش حتی موقت به این محدوده حمایتی داشته باشد.

امابورس نه تنها به محدوده حمایتی واکنش نشان نداد، بلکه با قدرت به سمت پایین رفت تا زنگ خطر برای سرمایه گذاران به صدا دربیاید. از آنجا که محدوده حمایتی یک میلیون و ۳۵۰ الی ۳۶۰ هزار واحدی یک محدوده مهم به شمار می‌رود، شکسته شدن آن زنگ خطر برای سرمایه گذاران است.

البته فعلا نمی‌توان با اطمینان از شکسته شدن محدوده حمایتی صحبت کرد و چند روز برای تثبیت شاخص زیر این عدد زمان لازم است. اما در هر صورت شکسته شدن قطعی این محدوده حمایتی، نشان از یک رکود طولانی مدت دیگر در بازار سهام دارد.

رویت چند عامل منفی
جدا از اینکه شاخص اخیرا توانسته به یک محدوده حمایتی نفوذ کند، چند رویداد بسیار مهم در معاملات روز شنبه مشاهده شد که نشان دهنده وضعیت قرمز در بورس است.

اوج گرفتن خروج پول حقیقی‌ها از بورس، یکی از این موارد است. روز شنبه بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بازار خارج شد که این رقم در سه ماه گذشته بی سابقه بوده است.

از طرفی قدرت خریداران حقیقی در بازار بسیار کم شده است. روز شنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد ۰.۶۶ رسید که این رقم بسیار کوچک و نشان دهنده ضعف خریداران در مقابل فروشندگان است. از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا به حال تنها در یک روز شاخص قدرت خریداران حقیقی کمتر از این عدد بوده است.

بازگشایی قرمز شاخص‌ها
ارزش معاملات خرد هم که همچنان زیر ۳۰۰۰ میلیارد تومان است. بدتر از همه اینکه در دقایق پایانی معاملات روز شنبه بیش از ۶۰۰ نماد منفی بودند و کمتر از ۶۰ نماد در محدوده مثبت معامله می‌شدند.

پس طبیعی است که بخشی از فشار فروش روز شنبه به معاملات امروز کشیده شده و شاخص‌ها با افت بازگشایی شوند. اما جدا از تمام این موارد، مثبت شدن چند روزه بورس خیلی هم دور نیست و شاخص چه در جهت واکنش به محدوده حمایتی و چه در جهت پولبک به حمایت شکسته شده، باید چند روز مثبت شود که البته با توجه به فشار فروش موجود در بازار، برای رسیدن به آن روز‌های مثبت باید چند روز صبر کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها