بنگاههای اقتصادی بدنبال نیروی کار می گردند
کد خبر: ۳۸۵۱۸۸
۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
0
یک مقام کارگری می‌گوید: قبل از آنکه به فکر ساخت مسکن کارگری باشیم باید امنیت شغلی کارگر را برقرار کنیم، چون کارگری که قرارداد موقت سه ماهه و دوماهه دارد با چه اطمینانی می‌تواند قرارداد یکساله مسکن ببندد؟
رنج کارگران از نبود امنیت شغلی
علی اصلانی در خصوص ساخت مسکن کارگری اظهار کرد: یکی از معضلات حال حاضر ما این است که بدون آنکه به زیربنا‌ها بپردازیم و زیرساخت‌ها را فراهم کنیم، دست به انجام هر کار می‌زنیم یعنی ساختمان را می‌سازیم، ولی به پی آن کاری نداریم. در بحث ساخت مسکن برای کارگران تاکید داریم که قبل از هر چیز باید امنیت شغلی کارگر تامین شود تا به واسطه آن کارگر بتواند سرپناهی برای خود داشته باشد.

وی ادامه داد: کارخانه‌ای برای کارگران خود ۳۸۰ واحد مسکونی ۸۰ تا ۱۲۰ متری با همه امکانات ساخته بود، ولی زمانی که موضوع قرارداد‌های موقت یک ماهه و دو ماهه مطرح شد با خاتمه قرارداد و عدم تمدید آن مشکلاتی برای کارگر و کارفرما در استفاده از این خانه‌ها به وجود آمد؛ لذا معتقدم تا زمانی که به بحث امنیت شغلی نیروی کار توجه نشود نمی‌تواند به مسکن آن فکر کرد.

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز تصریح کرد: یکی از شاخص‌ترین دلایلی که برخی کارفرمایان به دنبال کارگر هستند و با وجود آنکه حق سرویس و حقوق بالاتر از حداقل مصوب می‌دهند باز هم کارگر پیدا نمی‌کنند این است که کارگر امنیت شغلی ندارد و حاضر نیست با قرارداد موقت در کارخانه کار کند. وقتی وارد کارخانه می‌شود بلافاصله از او سفته و تسویه حساب می‌گیرند و قرارداد دوماهه می‌بندند و کارگر می‌بیند که سختی کار دارد عطای کار در کارخانه را به لقایش می‌بخشد. ما به کارفرما می‌گوییم به جای بستن قرارداد موقت سه ماهه، سال اول را قرارداد یکساله ببندد و اگر رضایتمندی حاصل شد سال بعد هم با کارگر قرارداد ببندد و اگر کارگر تخلف کرد قانون و کمیته انضباطی هست که رسیدگی کند.

اصلانی در ادامه به سهم مسکن در سبد هزینه خانوار اشاره کرد و گفت: به جرات می‌توان گفت که بیش از نیمی از دریافتی کارگر صرف اجاره بهای مسکن می‌شود یعنی اگر دریافتی کارگر یک میلیون تومان باشد بیش از ۵۰۰ هزار تومان را باید بابت هزینه‌های مسکن و اجاره بها بپردازد. متاسفانه اخیرا اجاره مسکن را هم متری کرده‌اند تا جایی که برای یک واحد ۷۰ متری ۷۰ میلیون تومان طلب می‌کنند.

وی با بیان اینکه کارگران توان پرداخت اجاره بهای سنگین را ندارند، گفت: تا قبل از اینکه بانک‌ها سود پول را کاهش دهند مالکان بیشتر رهن می‌خواستند، ولی الان دیگر سود بانکی کم شده و بیشتر کرایه می‌گیرند و همین مساله باعث شده کارگرانی که مستاجرند دچار مشکل شوند و نگران تمدید یا عدم تمدید قرارداد اجاره خانه باشند.

این مقام کارگری با طرح این پرسش که کارگری که قرارداد موقت سه ماهه دارد با چه اطمینانی قرارداد رهن و اجاره یکساله مسکن را ببندد؟ اظهار کرد: خواسته جامعه کارگری این است که تبصره دو ماده ۷ قانون کار هرچه سریع‌تر اصلاح و تکلیف قرارداد‌های کارگران مشخص شود. اگر این اتفاق بیفتد و امنیت شغلی کارگر برقرار شود، هم کارگر به کار در کارخانه اشتیاق نشان می‌دهد و هم کارفرما جرات می‌کند برای کارگرانش مسکن بسازد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: